Usta oyuncu Mehmet Ulay vefat etti

Bir süredir akciğer kanseri ile mücadele eden 81 yaşındaki usta oyuncu Mehmet Ulay, vefat etti.

KÜLTÜR-SANAT 05.09.2023, 16:22 06.09.2023, 16:10 Özgü Kübra
Usta oyuncu Mehmet Ulay vefat etti

Mehmet Ulay’ın vefat haberini oyuncu Kemal Başar, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla duyurdu. Başar, paylaşımında "Mehmet Ulay’ı kaybetmişiz. Babamın henüz 23-24 yaşındayken okuldan dönen annemi görerek, oturdukları duvardan ıslık çalıp 'Ben bu kız ile evleneceğim.' demesine şahit olan ağabeyim. Tiyatro insanı, İyi aktör… Uğurlar olsun" ifadelerine yer verdi.

Tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu Ulay, en son "Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz ile "Mahkum" isimli dizilerde rol almıştı.

Mehmet Ulay kimdir?

1942'de İstanbul'da doğan Mehmet Ulay, Kabataş Lisesi'nden mezun olduktan sonra 1963 yılında Devlet Tiyatrolarında sanat hayatına adım attı.

1965'te Ankara Sanat Tiyatrosuna başlayan Ulay, 1969 yılında İngiltere'ye giderek Oldwick Theater'da görev aldı.

Ankara Sanat Tiyatrosu çatısı altında, oyunculuk, yönetmen yardımcılığı ve müdürlük yapan usta oyuncu, Amerika ve Almanya'da tiyatro üzerine de araştırmalar yaptı.

Mehmet Ulay’ın rol aldığı tiyatro oyunları şöyle:

"Sakıncalı Piyade", "Çalıkuşu", "Casablanca", "Fehim Paşa Konağı", "Yalandan Kim Ölmüş", "Cahide", "Saat 9.05", "Jan Dark Davası", "Komik Para", "Bir Halk Düşmanı", "Ayak Takımı Arasında", "403. Kilometre", "Yusuf ile Menofis", "Mefisto", "Ortak", "Sacco ile Vanzetti", "Mayın", "Sarıpınar 1914", "Durand Bulvarı", "Müfettiş", "Küçük Burjuvalar", "Zenginin Maceraları", "Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç", "Keloğlan", "Ayak Bacak Fabrikası"

Oynadığı film ve dizilerden bazıları ise şunlar:

"Mahkum", "Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz", "Hükümsüz", "Seni Çok Bekledim", "Hakan: Muhafız", "Muhteşem Yüzyıl", "Baba Candır", "Mavi Kelebekler", Galip Derviş", "Arka Sıradakiler", "Ezel", "Emret Komutanım", "Kurşun Asker", "Oğlum İçin", "Üvey Baba", "Yarım Elma", "Ruhsar", "Küçük Besleme", "Süper Baba", "Kurtuluş", "Yıldızlara Bak", "Emret Komutanım Şah Mat", "Çiçero", "Meyhanecinin Kızı", "Komik-i Şehir", "Beyza'nın Kadınları" ve "Keloğlan"

Yorumlar (0)