Uluslararası Sinema Derneğinden Altın Portakal yorumu: "Sansür değil"

Altın Portakal Film Festivali'nde gösterilen "Kanun Hükmü" isimli belgesel, FETÖ propagandası yaptığı gerekçesiyle festival seçkisinden çıkarıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı, festivale verdikleri desteği çekti. Söz konusu tartışmalar hakkında açıklama yapan Uluslararası Sinema Derneği, "Terör örgütü propagandası içeren yapımlara karşı alınan önlemler, 'sansür' olarak nitelendirilemez." açıklamasında bulundu.

KÜLTÜR-SANAT 29.09.2023, 18:54 Hakan Öksüz
Uluslararası Sinema Derneğinden Altın Portakal yorumu: "Sansür değil"

Antalya'da düzenlenen Altın Portakal Film Festivali'nde "belgesel yarışması" kategorisinde gösterilen bir film, tartışmalara yol açtı. "Kanun Hükmü" adlı belgeselde, FETÖ soruşturması kapsamında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevlerine son verilen iki memurun başından geçenler anlatılıyordu.

Festival seçkisinden çıkarıldı

FETÖ terör örgütüne yönelik soruşturmalarla ilgili "mağduriyet algısı üzerinden" propaganda yapıldığı belirtildi, söz konusu belgeselin yönetmeni Nejla Demirci eleştiri yağmuruna tutuldu. Antalya Altın Portakal Film Festivali Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, gelen tepkiler üzerine "Kanun Hükmü" belgeselinin film seçkisinden çıkarıldığını duyurdu.

Bakanlıklar, festivale desteklerini çekti

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı, "Kanun Hükmü" belgeseli nedeniyle Antalya Altın Portakal Film Festivali'nden çekildi. Desteğini çeken Gençlik ve Spor Bakanlığı, Antalya Spor Salonu'nun tahsisinin iptal edildiğini açıkladı.

Uluslararası Sinema Derneği: "Festivali politize uçlara kaydırıyorlar"

Uluslararası Sinema Derneği, 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali'ndeki tartışmalarla ilgili açıklamada bulundu. Sinema sektöründeki bazı sivil toplum kuruluşlarının, festivali politize uçlara kaydırdığı vurgulandı.

"Sansür olarak nitelendirilemez"

Film festivallerinin, terör örgütü propagandası yapıldığı alanlar haline getirilmesinin kabul edilemez olduğunu bildiren Uluslararası Sinema Derneği, "Bu tür propaganda içerikli yapımlara karşı alınan önlemler, 'sansür' olarak nitelendirilemez." ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)