Türkiye'nin ilk nekropol müzesi açıldı

Mehmet Nuri Ersoy, Antalya Nekropol Müzesi'nin ülkemizde ilk olduğunu kaydederek, müzede kurtarma kazıları esnasında 866 mezar bulunduğunu ifade etti.

KÜLTÜR-SANAT 05.11.2023, 01:36 topcu
Türkiye'nin ilk nekropol müzesi açıldı

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivali'nin son durağı olan Antalya'da festival çerçevesinde 'Doğu Garajı'nda yer alan Antalya Nekropol Müzesi'nin açılışına iştirak etti."Ülkemizin ilk nekropol müzesi"

İlk olarak müzeyi gezen Bakan Ersoy, burada gerçekleştirdiği açıklamada, dünyanın pek çok yerinde nekropol müzelerinin bulunduğunu dile getirdi.

Bulgaristan, Vatikan, Roma ve İspanya'daki nekropol müzelerini örnek gösteren Bakan Ersoy, "Bugün ise Antalya Nekropol Müzesi'ni açtık. Ülkemizin ilk nekropol müzesi. Milattan evvel 3 ve 4'üncü yüzyıla, milattan sonra 5'inci yüzyıla tarihlenen mezarlar mevcut. 2008'de burada başlatılan inşaat kazısı esnasında mezarlara ulaşıldı." diye konuştu."866 mezar bulundu"

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2008 senesinde başlatılan kurtarma kazıları başlatıldığını aktaran Ersoy, şu sözleri sarf etti:

"Kurtarma kazıları esnasında 866 mezar bulundu. Buraya o zamanki belediye başkanımız Menderes Türel tarafından nekropol müzesi yapılması yönünde karar alındı. Bu faaliyetler Muhittin Böcek döneminde de sürdürüldü. Faaliyetler geçen yıl tamamlandı ve temmuz ayından itibaren bize devredildi. Bakanlık da hızlı bir biçimde tefriş ihalelerini yapıp, Türkiye Kültür Yolu Festivali'ne yetiştirdi.""Şehrin kültürel zenginliğine katkı sunacak"

Müzede sergi salonları da olduğunu bildiren Ersoy, festival süresince sanatçıların eserlerinin sergileneceğini belirtti.

Müzenin kentin kültürel zenginliğine katkısı olacağını dile getiren Ersoy, "Antalya Nekropol Müzesi'nde yalnızca bu bölgeden kalıntılar değil, aynı zamanda Antalya Müzesi'nden nakledilen 400'ü aşkın obje de burada sergileniyor." şeklinde konuştu.

Ersoy, kentte müze çalışmalarının Süleyman Fikri Erten ile başladığını ve kurumsallaştığını belirtti.Esnafı ziyaret etti

Festival çerçevesinde Kaleiçi ile Cumhuriyet Meydanı'ndaki etkinliklere de iştirak eden Bakan Ersoy, turistlerle ve yurttaşlarla sohbet etti. 'Kapalı Yol' da olarak bilinen Kazım Özalp Caddesi üzerinde esnafı ziyarette bulunan Ersoy, akabinde Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'na ait olan Antalya Kültür Sanat'ta yer alan sergileri inceledi.

Ersoy'u ziyaretlerinde eşi Pervin Ersoy, AK Parti Antalya vekilleri İbrahim Ethem Taş, Mustafa Köse, Antalya Valisi Hulusi Şahin ve AK Parti MKYK mensubu Menderes Türel de eşlik etti.

Yorumlar (0)