Telefonun atası, 120 yıl sonra görücüye çıktı: “Görenler şaşırıyor”

ABD yapımı olup 120 yıllık bir geçmişi olduğu öne sürülen ve Eskişehir’de bir antikacıda bulunan telefon, nostalji meraklılarının ilgisini çekiyor.

KÜLTÜR-SANAT 16.05.2022, 12:03 16.05.2022, 16:35 Ömer Aksan
Telefonun atası, 120 yıl sonra görücüye çıktı: “Görenler şaşırıyor”

Eskişehir'de antikacılık işi ile uğraşan 50 yaşındaki Hakan Akın, yurt dışında bulunan arkadaşlarının desteğiyle satın aldığı ve ABD yapımı olduğu iddia edilen telefonu, nostalji tutkunları için antika pazarında sergilemeye başladı. 120 yıla yakın bir geçmişi olan ve kurulum olarak icat edilen ilk telefonla benzer mekanizmaları bulunan bu ürün, görenlerin ilgisini çekti. Ahize sistemi bulunan telefonun kutusunun ahşap yapımı olduğunu söyleyen antikacı Akın, kutunun birleştirilme aşamasında kırlangıç geçme olarak adlandırılan yönteminin kullanıldığını gördüklerini vurguladı.

“İlk çıkan telefonlardan”

Satın aldığı şahıstan duyduğu kadarıyla söz konusu telefonun tarihinden söz eden Akın, “ABD malı, 1900'lü yıllardan kalma bir telefon. İlk çıkanlardan biri. Ahşap ve ahizeli sisteme sahip bir telefon olarak yapılmış. Kırlangıç geçme ismi verilen sistemle tasarlanmış, çok eski bir cihaz. Nadir bir cihaz olarak değerlendirilebilir. Antikanın zaten belli bir fiyatı bulunmuyor, çünkü her zaman bulunabilen bir şey değil. Genel anlamda yurt dışından daha fazla ürün geliyor. Kültürümüzde hesap makinesi, telefon ya da mekanik malzemeler oldukça az bulunuyor. Türkler olarak biz, devamlı hayvancılık ya da çiftçilik yapmışız. Bu sebeple de antikalarımız az” sözlerini kullandı.

“1900 senesine ait bir telefon”

Çok nadir bulunan bir telefon olduğuna vurgu yapan Akın, konuya ilişkin olarak şunları aktardı:

“Bu telefonu gören antika meraklıları şaşırıyor. Örneğin biri gelip, ‘Bu, babamda da vardı' der fakat bu telefon için diyemez. Çünkü 1900 senesine ait bir telefon. Çok nadir, görmek ve bulmak gerçekten çok zor. Şu an teknoloji dönemindeyiz ve herkesin elinde bir telefon var. Bu ürün ise telefonun atası ve daha ötesi yok.”

Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu