Taşınma işlemi son bulan Kilis Müzesi, tanıtılmaya başlandı!

Kilis’in en önemli yerel kültürünü yansıtan ‘Kilis Müzesi’ nin taşınma işlemi son buldu. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından 45. Kez düzenlenen Turizm Haftası kapsamında ise müzenin yeni hali, basına tanıtıldı.

KÜLTÜR-SANAT 21.04.2021, 09:50 21.04.2021, 12:12
Taşınma işlemi son bulan Kilis Müzesi, tanıtılmaya başlandı!

Türkiye’nin güneydoğu bölgesinde bulunan Kilis iline bağlı Hakverdi Mahallesi'nde bulunan Kilis Müzesi’nin, taşınma işlemlerinde sona gelindi. Müzenin yeni hali ise basına tanıtıldı. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmalar son bulurken, müzenin tanıtımı ise 45. Turizm Haftası kapsamında yapıldı. Basına tanıtılan yeni yerel müze, başta Oylum Höyük olmak üzere Kilis’e dair birçok önemli detayı barındırıyor.Kilis kültürünün tanıtılması amaçlanıyor

Kilis’in yerel kültürünü ve tarihini tanıtmayı amaçlayan müzede, ayrıca çevredeki arkeolojik kazılarda ortaya çıkan eserler ve materyaller de bulunuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığının onay vermesinin ardından halka açılacak olan Kilis Müzesi, 45. Turizm Haftası'nda farkındalık oluşturmak için düzenlendi. Müzenin 1205 metrekarelik bir alana sahip olduğunu belirten İl Kültür ve Turizm Müdürü Cuma Özdemir, müzenin iki kattan oluştuğunu ve 500 metrekaresinin idari bölüm, 700 metrekaresinin ise müzayede alanı olduğunu sözlerine ekledi.Pandemi nedeniyle bir süre ziyaretçi alınmayacağını belirten Özdemir, açılışın arsından pandemi kurallarına göre ziyaretçi ağırlayacaklarını söyledi. Müzede yer alan ve kazıda çıkarılan eserlerin birçoğunun vatandaşın getirdiği belirtilirken, jandarmanın da aldığı eserler bulunuyor. 

Yorumlar (0)
24
açık