Sultanahmet'te muhteşem gösteri

Hz. Mevlana'nın ölümünün 750'nci senesinde yaklaşık olarak 750 semazenin katılımıyla Sultanahmet Meydanı'nda sema gösterisi gerçekleştirildi.

KÜLTÜR-SANAT 01.10.2023, 01:35 topcu
Sultanahmet'te muhteşem gösteri

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2023 senesinin UNESCO tarafından 'Mevlana Yılı' olarak takvime alınması çerçevesinde Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü nezdinde etkinlikler düzenliyor.

Bu çerçevede, Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi önünde yer alan Sultanahmet Meydanı'nda Hz. Mevlana'nın ölümünün 750'nci senesinde Mevlana Gülşeni programı gerçekleştirildi. 

"Hz. Mevlana'nın felsefesini bütün dünyaya yaymak istiyoruz"

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, program evvelinde gazetecilere yaptığı açıklamada, dünyadaki en önemli meydanlardan biri olan Ayasofya önünde semazenlerin gösteri yapacağını ifade etti.

Bakan Ersoy, "Bu etkinlikle Hz. Mevlana'nın 'gel' felsefesini bütün dünyaya yaymak istiyoruz. Dünyanın an itibarıyla içinde olduğu savaş ve kaos atmosferinde Anadolu'da mayalanmış huzur, kardeşlik ve sulh mesajlarını bu vesilesiyle bir defa daha vermiş oluyoruz. Etkinlikte emeği olan herkese teşekkürlerimi iletiyorum." şeklinde konuştu."Konya alimlerin kenti"

Programın konuklarından Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 2023'ün 'Mevlana Yılı' olması dolayısıyla önemine dikkat çekerek, şu sözleri sarf etti:

"Konya alimlerin kenti. Kentimizde yetişen en önemli mutasavvıflardan biri Hz. Mevlana. Belediye olarak en önde gelen görevlerimizden biri Hz. Mevlana'yı ve felsefesini aktarabilmek. 2023 boyunca Hz. Mevlana senesine uygun çalışmalar yapmayı sürdüreceğiz."Yüksek teknoloji kullanıldı

Müzikal altyapı ve sahneleme teknikleri bakımından sanatsal anlatım ve yüksek teknoloji olanaklarının kullanıldığı gösteride, yurt dışı ve yurt içinden 750'ye yakın semazen tarafından 'Sema Mukabelesi' icra edildi.

'Mevlana Gülşenine Davet - Gel' adlı gösteride Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı ile Türk musikisi ve tasavvuf müziği sanatçısı, aynı zamanda da Pir Nurettin Cerrahi Tekkesi'nin son postnişini Ahmet Özhan solist olarak yer aldı.

Belviranlı ve Özhan'a Hasan Niyazi Tura'nın şefliğini üstlendiği klasik Batı ve Türk müziği enstrümanlarının olduğu orkestra eşlik etti.

Yorumlar (0)