Sinemalarda bu hafta 5’i yerli 11 yeni film izleyiciyle buluşacak: İşte haftanın filmleri

Bu hafta 5’i yerli, 11 yeni film sinema salonlarında vizyona girecek. Korudan drama, animasyondan belgesel türüne kadar birçok farklı yapım beyazperdede sahnelenecek. İşte yeni haftanın filmleri…

KÜLTÜR-SANAT 14.09.2023, 13:32 14.09.2023, 13:52 Özgü Kübra
Sinemalarda bu hafta 5’i yerli 11 yeni film izleyiciyle buluşacak: İşte haftanın filmleri

Venedik'te Cinayet

Yönetmen koltuğunda İrlandalı sinemacı Kenneth Branagh'ın oturduğu "Venedik'te Cinayet", suç, gizem ve dram unsurlarını barındıran bir hikayeyi beyaz perdeye aktarıyor.

Filmin oyuncu kadrosunda Branagh ile Michelle Yeoh, Tina Fey, Jamie Dornan, Camille Cottin Kelly Reilly yer alıyor.

Filmde, emekli olduktan sonra Venedik’te yaşamaya başlayan dedektif Herculle Poirot'un yaşanan bir cinayeti aydınlatma süreci ve mücadelesi anlatılıyor.

Tavuri

Yönetmenliğini Derviş Zaim'in üstlendiği, dünya prömiyerini ABD'deki "True-False Film Festivali"nde gerçekleştiren belgesel film "Tavuri" bu hafta vizyona giren yerli yapımlar arasında yer alıyor.

Filmde, Kıbrıslı meşhur hırsız ve dolandırıcı olan "Tavuri" lakaplı Mustafa Serttaş'ın hayat hikayesi anlatıyor. Sekiz yıllık titiz bir çalışmanın ardından ortaya çıkan, biyografi türündeki filmde, Mustafa Serttaş'ın hapishane ve dışarıdaki hayatı 5 yıl boyunca takip edildi.

Çekimleri İngiltere ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilen belgeselde, Mustafa Serttaş'ın yanı sıra Yasin Coşkun ve Şirin Gazi de yer aldı.

Güvenli Bir Yer

Yönetmenliğini Juraj Lerotic'in üstlendiği "Güvenli Bir Yer" filminin başrollerini Snjezana Sinovcic ve Goran Markovic paylaştı.

Dram türündeki film, seeyircileri akıl sağlığı sorunlarının aile bağlarını hangi yönde etkilediğine dair bir yolculuğa çıkarıyor.

After: Her Şey

Yönetmen koltuğunda Castille Landon'un oturduğu "After: Her Şey" sevgilisiyle yıkıcı bir ayrılık yaşaması üzerine Portekiz'e giden bir adamın kendiyle iç hesaplaşmasını anlatıyor.

Dram türündeki filmde Louise Lombard, Hero Fiennes Tiffin ve Josephine Langford rol aldı.

Metruk

Mehmet Ali Zaim'in yönetmen koltuğunda oturduğu bilim kurgu türündeki "Metruk", dünya dışı olan varlıkları araştıran bir çocuğun kaybolmasıyla onu aramaya kalkışan arkadaşının çabasını merkeze alıyor.

Haftanın koku filmleri şöyle:

Vesnan

Bülent Orçin'in "Vesnan" isimli filmi, eşi gizemli bir şekilde ortadan kaybolan kadının hayatının kabusa dönmesini anlatıyor.

Lanetli Miras: Yanlış Adres

Omma Okan Kılıç'ın yönetmenliğini üstlendiği "Lanetli Miras: Yanlış Adres", geçmişi ile yüzleşirken kendisini bir anda korkunç olayların içerisine dahil olmuş olarak bulan bir kadının hikayesini beyazperdeye aktarıyor.

Silüet: Bir Yılbaşı Kabusu

Haftanın son korku filmi olan Buğra Kekik'in yönetmenliğini üstlendiği "Silüet: Bir Yılbaşı Kabusu", yılbaşı gecesini eğlenceli bir şekilde geçirmek için bir araya gelen arkadaş grubunun başlarından geçen olayları anlatıyor.

Haftanın animasyonları filmleri ise şöyle:

Maymun Kral Geri Döndü

Çinli yönetmen Yunfei Wang'ın yeni filmi "Maymun Kral Geri Döndü" bu hafta vizyonda yerini alan animasyon türündeki filmler arasında bulunuyor. Şeytanların cirit attığı Çin topraklarını arındırmak amacıyla kutsal yazıları ülkeye getirmeye yemin eden bir kralın hikayesini ele alıyor.

Terracotta Krallığı

Haftanın diğer Çin yapımı anime filmi ise "Terracotta Krallığı". Filmde, krallığın derinliklerindeki "Onyx" diye bilinen vahşi yaratıkları ortadan kaldırmak amacıyla yemin eden bir adamın mücadelesi anlatılıyor.

Mucize Uğur Böceği ile Kara Kedi

Fransa yapımı olan "Mucize Uğur Böceği ile Kara Kedi" animasyon filminde ise tehlikede olan Paris’i kurtarmak için süper kahramana dönüşen Adrien ve Marinette’nin mücadelesi minik sinema seyircisinin ilgisine sunuyor.

Yorumlar (0)