Safa Önal vefat etti

Filme çekilen 395 senaryosuyla Guinness Rekorlar Kitabı'na adını yazdıran usta senarist Safa Önal, 92 yaşında hayata gözlerini yumdu.

KÜLTÜR-SANAT 30.07.2023, 21:31 31.07.2023, 12:46 Koray
Safa Önal vefat etti

Usta senaristin vefat haberini SENARİSTBİR (Senaryo ve Diyalog Yazarı Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği) sosyal medya hesabı üzerinden gerçekleştirdiği paylaşımla duyurdu.

Gerçekleştirilen paylaşımda, "Türk sinemasının duayenlerinden kıymetli yazar, yönetmen ve senarist Safa Önal’ı yitirmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Başta sevenleri ve ailesi olmak kaydıyla hepimizin başı sağ olsun. Cenaze töreni bilgileri daha sonra paylaşılacaktır." denildi.

Safa Önal kimdir?

İstanbul'da 17 Aralık 1930 tarihinde doğan Önal, yazarlığa 1945 senesinde kısa öyküler yazarak başladı.

Önal, 'Doktor Civanım', 'Tatlı Nigar', 'Tatar Ramazan', 'Dila Hanım', 'Ah Müjgan Ah', 'Ah Güzel İstanbul', 'Ağaçlar Ayakta Ölür', 'Vesikalı Yarim' gibi çok sayıda kült filmin senaryosunu yazmıştı. 

Filme çekilen 395 senaryosuyla Guinness Rekorlar Kitabı'na da adını yazdıran usta senarist, 1973 senesinde yönetmenliğe başladı ve 40'a yakın filmde bu görevi yaptı. 

Yazdığı senaryolarla 'Altın Portakal' ve 'Altın Koza' gibi önde gelen festivallerden çok sayıda ödül kazanmayı başaran Önal, sunucu, söz yazarı Sezen Cumhur Önal'ın da kardeşidir.Mehmet Nuri Ersoy'dan taziye mesajı

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, vefat eden Safa Önal'a rahmet temenni etti.

Bakan Ersoy, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden gerçekleştirdiği paylaşımda, "Sinemamızın kıymetli ismi, usta senarist, yazar ve yönetmen Safa Önal'ı yitirmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Merhuma Allah'tan rahmet, acılı ailesine, sevenlerine ve bütün sanat camiasına başsağlığı temenni ediyorum." dedi. 

Yorumlar (0)