Quentin Tarantino kimdir?

Pop kültür takıntısı bulunan ve çok fazla kan içeren sahnelere sahip filmler çekmesi ile kimi zaman film eleştirmenlerinden ciddi eleştiriler alan Quentin Tarantino, dünyaca ünlü bir yönetmen ve senaristtir.

KÜLTÜR-SANAT 24.07.2020, 15:38
Quentin Tarantino kimdir?

2 oscar ödülü bulunan oyuncu, Hollywood yapımı pek çok meşhur filmin yönetmenlik koltuğuna oturmuştur. Peki, aslında Quentin Tarantino kimdir? En ünlü filmleri nelerdir?

Quentin Tarantino Hayatı

27 Mart 1963 tarihinde Amerika’da dünyaya gelen Quentin Tarantino, İtalyan asıllı bir baba olan Tony Tarantino’nun oğludur. Tony Tarantino ve annesi, Quentin Tarantino’nun doğumunun hemen ardından boşanmıştır. İleriki yaşlarda üvey babası ile ciddi bağlar kurmaya başlayan Tarantino, 16 yaşına geldiğinde Harbor City California’da yer alan Narbonn Lisesi’ni bırakmış ve oyunculuk öğrenmek amacı ile James Best adlı tiyatro grubuna dahil olmuştur. İlk senaryosu olan Captain Peachfuzz and the Anchory Bandit eserini 22 yaşında yazan yönetmen, bu yıllarda aynı zamanda video kaset dükkanında kasiyerlik yapmıştır.

Quentin Tarantino filmleri

Lawrence Bender ile bir parti sırasında tanışan ve film senaryosu yazması ile ilgili destek alan yönetmen, bunun neticesinde 1992 yılında ilk ciddi başarısı olan Rezervuar Köpekleri’nin senaryosunu yazmıştır. Son moda akımların etkisinde çekilen ve bol kanlı sahneleri ile dikkat çeken film, tüm dünyada büyük yankı uyandırmış ve Quentin Tarantino’nun kısa sürede şöhrete kavuşmasını sağlamıştır. Rezervuar Köpekleri’nin yakaladığı başarıdan sonra pek çok Hollywood yapımcısı Quentin Tarantino’ya gelerek ona çok sayıda film projesi sunmuştur. Ancak tamamen farklı düşüncelere sahip olan Tarantino bu dönemde kendisine gelen bütün teklifleri reddetmiştir ve Pulp Fiction yani Ucuz Roman isimli filmi çekmeye başlamıştır. Karmaşık kurgusu ile bilinen film, bağımsız bir film olarak gişelerde büyük başarı elde etmiştir.

Tüm bunların yanı sıra en çok bilinen diğer Quentin Tarantino filmleri arasında ise The Man From Hollywood, Jackie Brown, Inglorious Bastards, Kill Bill gibi yapımlar bulunmaktadır.

Yorumlar (0)