Queen'in müzik hakları, rekor fiyata satıldı

Müzik tarihindeki en ikonik şarkılardan bazılarına imza atan İngiliz rock grubu Queen, müzik kataloğunu 1 milyar dolara Sony'ye sattı. Anlaşmanın son aşamada olduğu kaydedildi. Canlı performans gelirleri, anlaşmanın kapsamı dışında tutuldu. 1991'de hayatını kaybeden Freddie Mercury, Queen'deki performansı ve üretkenliği ile rock tarihinin en ikonik kişiliklerinden birine dönüşmüştü.

KÜLTÜR-SANAT 22.06.2024, 17:13 24.06.2024, 11:16 Hakan Öksüz
Queen'in müzik hakları, rekor fiyata satıldı

Şarkıları dillere pelesenk olan müzik grubu Queen, dünya çapında milyonlarca hayrana sahip. "Bohemian Rhapsody", "I Want to Break Free", "We Will Rock You", "We Are The Champions", "Radio Gaga", "Love of My Life" ve "The Show Must Go On" gibi ünlü şarkıları müzik dünyasına armağan eden Queen, halen daha en çok dinlenen rock grupları arasında yer alıyor.

Sony ile 1 milyar dolara anlaştılar

Müzik dünyasının en ikonik seslerinden biri olan solist Freddie Mercury'nin 1991 yılında hayatını kaybetmesinin ardından yolculuğuna devam eden grup, bütün müziklerinin bulunduğu müzik kataloğunu satışa çıkardı. Queen'in müzik kataloğu, Sony tarafından 1 milyar sterline satın alındı. Anlaşmanın tamamlanmak üzere olduğu vurgulandı.

Canlı performans gelirleri, anlaşmanın kapsamı dışında

Sony Music, ile Queen arasında yapılan tarihi anlaşmanın kapsamı merak edildi. Canlı performanslar, bu anlaşmanın kapsamında girmeyen yegâne gelir olacak. Solist Adam Lambert'ın yanı sıra grubun kurucu üyeleri Roger Taylor ve Brian May'in bu geliri elinde tutacağı kaydedildi.

Müzik haklarının satılması, son yıllarda oldukça popüler

Yıllar boyunca pek çok filmde ve reklamda kullanılan, radyoda çalışan şarkılar, üreticileri için ciddi bir gelir kapısı oluyor. Müzik kataloglarının satın alınması, bu bağlamda son derece cazip bir yatırım şekli olarak görülüyor. 

Bruce Springsteen, 2021'de müzik haklarını 500 milyon dolardan satarak ciddi bir gelir elde etmişti. Michael Jackson'ın müzik kataloğunun yarısı Sony tarafından 1,2 milyar dolara satın alınmıştı. 

Queen grubu 54 yıl önce kuruldu

1970'de Londra'da kurulan Queen, daha önceleri "Smile" isimli grubun üyeleri olan Brian May ve Roger Taylor tarafından kuruldu. Freddie Mercury, vokal ve piyanoda gruba dahil oldu. Ertesi yıl ise bas gitarist John Deacon gruba girdi.

1973 yılında ilk albümünü piyasaya süren Queen grubu, "Killer Queen" ve "Seven Seas of Rhye" gibi teklileri ile Birleşik Krallık'ta listeleri salladı. Freddie Mercury'nin yazdığı "Bohemian Rhapsody" ile 1975'te dünya çapında müzik listelerine damga vuran grup, rock tarihinin en ikonik şarkılarından bazılarına imza attı.

Yorumlar (0)