Parazit'i eleştiren Trump'a yanıt geldi!

ABD Başkanı Donald Trump'ın, 92. Oscar Ödülleri'nde önemli bir başarı elde eden Parazit'i eleştirmesinin ardından filmin yapım şirketinden yanıt geldi. 

KÜLTÜR-SANAT 22.02.2020, 12:39 22.02.2020, 12:59
Parazit'i eleştiren Trump'a yanıt geldi!

ABD Başkanı Donald Trump, 92. Oscar Ödülleri'nde adeta tarih yazan Parazit filmini eleştirerek, "Bu da ne demek oluyor? Güney Kore ile ticaret konusunda yeterince sorunumuz var, bir de üstüne yılın en iyi filmi ödülünü veriyorlar. İyi miydi? Bilmiyorum." demişti. 

Bunun üzerine filmin ABD dağıtımcısı Neon şirketi, ABD Başkanı Donald Trump'a Twitter üzerinden yanıt geldi. Firma, yaptığı paylaşımda, "Anlaşılabilir, (Trump) okuyamıyor." ifadelerine yer verdi. 

Ne olmuştu?

ABD Başkanı Donald Trump, 92. Oscar Ödülleri'nde adeta tarih yazan Parazit filmini eleştirmişti. 

Trump, ABD’nin Colorado eyaletinde gerçekleştirdiği seçim mitinginde, "Akademi Ödülleri bu yıl ne kadar kötüydü, izlediniz mi?” diye sorduktan sonra ödül anonsunu taklit ederek, "Ve ödülü kazanan… Güney Kore’den bir film." demişti. 

Filmin Güney Kore yapımı olmasına takan Trump, “Bu da ne demek oluyor? Güney Kore ile ticaret konusunda yeterince sorunumuz var, bir de üstüne yılın en iyi filmi ödülünü veriyorlar. İyi miydi? Bilmiyorum." ifadelerini kullanmıştı. 

Trump, "Rüzgâr Gibi Geçti" ve "Sunset Bulvarı" gibi ABD klasiklerinin çok daha nitelikli olduğunu ve bu tarz filmlerin çekilmesi gerektiğini ileri sürmüştü. 

Ödülleri silip süpürdü

Parazit filmi, Cannes'da Altın Palmiye kazanan ilk Güney Kore yapımı olarak tarihe geçti. Öte yandan, Altın Küre "En İyi Yabancı Dilde Film Ödülü"nü almaya hak kazandı. 

BAFTA ödüllerinde ise "En İyi Yabancı Dilde Film" ve "En İyi Özgün Senaryo" dallarında ödül aldı. 

6 dalda Oscar’a aday gösterilen Parazit, "En İyi Film", "En İyi Yönetmen", "En İyi Uluslararası Film" ve "En İyi Orijinal Senaryo" dallarında ödül almaya hak kazandı. 

Parazit filmi, ilk defa orijinal dili İngilizce olmayan bir filmin "En İyi Film" seçilmesiyle tarihe geçti. Diğer yandan, Oscar kazanan ilk Güney Kore filmi olmayı başardı.


 

Yorumlar (0)
16
açık