Pandemi döneminde en çok hangi kitaplar okundu?

Türkiye’de ilk corona virüs vakasının açıklandığı 11 Mart’tan 10 Mayıs 2020 tarihine kadar olan 2 aylık dönemdeki kitap alışverişleri istatistikleri ilginç bilgileri gözler önüne serdi.

KÜLTÜR-SANAT 21.05.2020, 18:21 Burak!
Pandemi döneminde en çok hangi kitaplar okundu?

BKM Kitap, kitapseverler için "Pandemi günlerinde kitap alışverişinde neler değişti?" sorusuna yanıt verecek nitelikte bir tablo açıkladı. Türkiye’nin ilk vakanın açıklandığı 11 Mart’tan 10 Mayıs 2020 tarihine kadar olan 2 aylık dönemdeki kitap alışverişleri istatistikleri ilginç bilgileri gözler önüne serdi. BKM Kitap'ın pandemi döneminde alışveriş yapan kitapseverler üzerinden oluşturduğu istatistikler internetten kitap siparişi verenlerin büyük çoğunluğunun (yüzde 35) 25-34 yaş aralığında toplandığını gösteriyor.  Ayrıca sipariş veren kitapseverlerin yüzde 60’ının kadın olması artık kadınların kitap okuma alandaki liderliğini pekiştiren bir rakam oldu.

Pandemi dönemine ilişkin ortaya çıkan bir diğer veri ise en çok kitap siparişi verilen illerin İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Kocaeli, Antalya, Mersin, Konya, Adana, Kayseri şeklinde sıralandı.

Nüfusa göre en çok kitapseverin bulunduğu iller ise sırasıyla Bursa, Bilecik, Ankara, Kocaeli, Eskişehir, Yalova, Karabük, Denizli, Balıkesir ve Erzincan oldu.


Ayrıca pandemi döneminde internet üzerinden yapılan siparişlere göre 11 Mart-10 Mayıs 2020 döneminde en çok satan 10 kitap şu şekilde sıralandı:

Bir Ömür Nasıl Yaşanır? - İlber Ortaylı

İçimizdeki Şeytan - Sabahattin Ali

Kral Şakir 8 - Macera Adası! Varol Yaşaroğlu

Şeker Portakalı - Jose Mauro de Vasconcelos

Simyacı - Paulo Coelho

Bir İdam Mahkumunun Son Günü - Victor Hugo

1984 - George Orwell

Körlük - Jose Saramago

Hayvan Çiftliği - George Orwell

Otomatik Portakal - Anthony Burgess

Pandemi döneminde en çok okunan 10 yazar ise:

Sabahattin Ali,

Stefan Zweig

Ahmet Ümit

Franz Kafka

Fyodor Mihayloviç

Dostoyevski

George Orwell

Varol Yaşaroğlu

Zülfü Livaneli

Beyza Alko oldu. 

Yine pandemi döneminde roman en çok okunan tür olurken, pazartesi günleri ülkemizdeki okurların en çok kitap alışverişi yaptığı gün oldu. 

Diğer en çok okunan kategoriler ise şu şekilde sıralandı; Edebiyat, çocuk, sınavlara hazırlık, eğitim, tarih kitapları.

Pandemi dönemine dair istatistikler; insanların evde kitap okuyarak zaman geçirme dışında oyunlara da vakit ayırdıklarını gösteriyor. Kitap dışında en çok satan ürünler; kitap okuma gözlüğü, puzzle, mandala, boya kalemleri.

Yorumlar (0)
10
açık