Naya Rivera: Şok ölümüyle yasa boğan, güzel ve muhteşem sesli bir oyuncu…

O genç yaşında, arkasında bir dolu hayran ve küçücük çocuğu Josey’i bıraktı ve bir melek oldu… O, efsane gençlik dizisi Glee’nin ‘Santana’ sıydı… Sesiyle, aniden sinirlenmesiyle, istediği her şeyi yapmak için elinden geleni yapmasıyla gönülleri fethetmişti. Sonsuzluğa uğurladığımız, Hollwood’un güzel oyuncusu Naya Rivera’nın hayatına, filmlerine, dizilerine, hayattığını kaybettiği son dakikalarına hep birlikte bakıyoruz…

KÜLTÜR-SANAT 23.11.2020, 12:47
Naya Rivera: Şok ölümüyle yasa boğan, güzel ve muhteşem sesli bir oyuncu…

Hafızalarda ‘Glee’ dizisinin ‘Santana’ karakteri olarak kalsa da, kariyerine onca dizi, film ve şarkı sığdırdı Naya... İşte, ani ölümüyle kanatsız bir meleğe dönüşen Naya Rivera’nın sanat dolu kariyeri…
 


 

Asıl adı Naya Marie Rivera olan güzel oyuncu, 1987 yılında ABD eyaleti olan Kalifornia’da bulunan Valencia’da doğdu büyüdü. Henüz bebekken reklamlarda rol almaya başlayan Rivera, ilk oyunculuk denemesini 1991 yılında Eddie Murphy yapımcılığında yayınlanan The Royal Family yani Kraliyet Ailesi dizisiyle gerçekleştirmiştir. Henüz 4 yaşında olan Naya, dizide “Hillary Winston” karakterine hayat verdi.


Oyunculuk kariyerine hız kesmeden çocuk yaşta devam eden Naya Rivera; Smart Guy, The Fresh Prince of Bel-Air, The Jersey, House Blend, The Master of Disguise ve Even Stevens gibi dizilerde de rol almıştır. 1996 yılında “Baywatch” dizisinde de bir bölüm rol alan Naya Rivera, dizide sahilde kaybolan Willa adında bir kıza hayat verdi. 2002 yılında ise B2K'nın " Why I Love You" müzik klibinde de rol alan Rivera, CSI: Miami ve 8 Simple Rules dizilerinde de göründü.
 

"Glee" dizisi, Naya Rivera'nın kariyerinde önemli bir dizi oldu!


2009 yılında ise kariyerini sağlamlaştıracak olan ve döneminde ilgiyle izlenen gençlik dizişi “Glee” de rol alan Naya Rivera, replikleri bile ezberlenen ‘Santana’ karakterine hayat verdi. Lisede geçen dizinin hikayesinde Santana, ilk bölümlerde Dianna Agron’un canlandırdığı ‘Quinn’ in yancısı olarak göründü. İlerleyen bölümlerde ise Santana karakterine hikayeler yazıldı ve dizinin fenomen karakterlerinden bir tanesi oldu. Dizide birçok şarkı seslendiren Rivera’nın sesinden: “Valerie”, “Girl on Fire”, “If I Die Young”, “Smooth Criminal”, “One Way or Another” , “Problem” ve “Our Day Will Come” gibi şarkılar dinlendi. Rivera, ayrıca dizideki rolüyle 2001 yılında düzenlenen ALMA Ödülleri’nde “En İyi Kadın Televizyon Şarkıcısı” ödülü aldı.


2013 yılında rap şarkıcısı Big Sean ile birlşkte “Sorry” adında tekli bir şarkı çalışması gerçekleştirdi. 2014 yılında Nicholas McCarthy’nin yönettiği “At The Devil’s Door” adlı korku filminde “Vera” karakterini canlandıran Rivera, Devious Maids ve dijital platform dizisi Step Up: High Water dizilerinde de rol aldı. Ryan Dorsey ile 2015 yılında dünya evine giren Naya Rivera, Josey Hollis Dorsey adında bir oğlu da bulunuyor.


Temmuz 2020’de 4 yaşındaki oğlu ile Piru Gölü’ne açıldı. Saatler sonra oğlu Josey, teknede uyurken bulundu. Annesinin yüzmeye gittiğini, ancak gelmediğini söyleyen Josey’in ifadesinin ardından polis arama çalışması başlattı. Günler sonra ise Rivera’nın bedeni, gölde boğulmuş bir şekilde bulundu. 


Kendinden emin bakışları, can alıcı gülümsemesi, güzellik ışıltısı ve muhteşem sesiyle Naya Rivera, asla unutulmayan bir oyuncu olacak…

Yorumlar (0)