Müslümanlardan saklanmış! Altın sikkeler duvarın içinden çıktı

İsrail'in kuzeyinde bulunan Hermon Nehri içerisindeki Banias arkeolojik alanında bir duvara saklanmış 44 saf altın sikke çıkarıldı. Arkeologlar bu sikkelerin, MS 635 senesinde o zamanlar Bizans İmparatorluğu'nun kontrolü altında bulunan bölgenin Müslümanlarca fethedildiği sırada gizlendiğini belirledi.

KÜLTÜR-SANAT 04.10.2022, 15:30 05.10.2022, 10:06 Merve Yüksel
Müslümanlardan saklanmış! Altın sikkeler duvarın içinden çıktı

İsrail'de doğa koruma alanında kazı yapan arkeologlar, 7. yüzyıla ait olan 44 altın sikkeyi bir duvarın içerisine saklanmış halde buldu.

Bizans egemenliğine ışık tuttu

İsrail’in kuzey kesiminde bulunan Hermon Nehri (Banias) alanında yer alan sikke yığının MS 635 senesinde saklandığını aktaran bilim insanları, bu durumun Müslümanların bölgeyi fethi esnasında gerçekleştiğini dile getirdi. Bunun yanı sıra araştırmacılar, sikkelerin bu civardaki Bizans egemenliğinin son zamanlarına ışık tuttuğunu ifade etti.

“Geri almayı planladı, servetini sakladı”

Kazı idarecisi Yoav Lerer, "Bu sikkelerin sahibinin, sikkeleri geri alabilmek adına geri dönmeyi planlayarak, savaş riskine karşı servetini sakladığını tahmin ediyoruz. Sikkelerin keşfi, Bizans idaresinin son 40 senesi süresince Banias kentinin ekonomik durumuna ışık tutabilir.” dedi.

Öte yandan İsrailli araştırmacılar, antik şehrin bir yerleşim alanında sağlanan kazıda altın sikkelerin haricinde bronz sikkeler, borular ve su kanalları, bina kalıntıları ve daha fazlasını meydana çıkardığını söyledi.

Sikkeler üzerinden soyun devamı takip edilebiliyor

Madeni paraların belirli bir bölümünün İmparator Phocas'a (MS 602-610) ait olduğunu aktaran İsrail Eski Eserler Kurumu'nda nümismatik (para birimi) uzmanı Dr. Gabriela Bijovsky, çoğunluğunun ise İmparator Herakleios'a (MS 610 - 641) ait olduğunu dile getirdi.

Öte yandan Bizans İmparatoru Herakleios’a ait olduğu belirtilen madeni paraların soyunun geçmişini gözler önüne sermesiyle daha dikkat çekici olduğunu ifade eden Bijovsky, “İmparator olduğu zaman ilk senelerinde sikkelerde yalnızca kendi portresi bulunurken, kısa bir sürenin ardından oğullarının tasvirleri de görülmeye başlıyor. Sikkeler sayesinde oğullarının büyüme durumlarını takip edebilirsiniz. Paralar üzerinde çocukluklarından daha minik hallerinden uzun sakallı olmalarına kadar bütün büyüme aşamaları gözler önüne seriliyor.” dedi.

Yorumlar (0)