Mersin'de heyecanlandıran keşif

Mersin'de yer alan Anemurium Antik Kenti'nde süren kazı faaliyetlerinde Roma İmparatorluğu dönemine ait olduğu öngörülen kadın heykeline ulaşıldı.

KÜLTÜR-SANAT 11.11.2023, 23:03 13.11.2023, 17:45 topcu
Mersin'de heyecanlandıran keşif

Anamur ilçesinde yer alan antik kentte, Kültür ve Turizm Bakanlığının öncülüğünde, Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Tekocak başkanlığındaki ekipçe sürdürülen arkeolojik kazılar devam ediyor. 

Restorasyon ve koruma işlemlerinin de gerçekleştirildiği antik kentte, 'liman hamamı' olarak isimlendirilen bölgedeki kazıda Roma İmparatorluğu dönemine ait olduğu öngörülen kadın heykeli bulundu.

Eser, ilk incelemelerin akabinde koruma altına alındı.

Faaliyetleri inceleyen Anamur Kaymakamı Bilal Bozdemir ve Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Prof. Dr. Mehmet Tekocak'tan bilgi edindi. "Kime ait olduğunu bilemiyoruz"

Tekocak, basın mensuplarına, Anemurium Antik Kenti'ndeki arkeolojik faaliyetlerin sene boyunca devam ettiğini dile getirdi. 

Gün yüzüne çıkarılan heykelin, yaklaşık olarak 1,2 metre uzunluğunda olduğunu kaydeden Tekocak, "Giyimli kadın heykelinin ayakları, kolları ve başı eksik olduğundan dolayı kime ait olduğunu bilemiyoruz. Belki de o zamanlarda antik kentte ikamet eden bir zengin, soylu veyahut idarecinin karısına ya da tanrıçaya ait olabilir." şeklinde konuştu.

Tekocak, bölgenin çok daha fazla ziyaretçi çekmesi adına yoğun bir biçimde çalıştıklarını da sözlerine ilave etti. 

Yorumlar (0)