Mardin’de ‘5 bin yıllık’ eğitim! “Çoğu iş sahibi oldu”

Mezopotamya’ya özgü telkari sanatı, Mardin Artuklu Halk Eğitim Merkezi’ndeki öğrencilere aktarılıyor. 5 bin yıllık tarihi sanatı öğrenen birçok öğrenci ise eğitim sonrası işletme açarak meslek sahibi oluyor. 

KÜLTÜR-SANAT 05.08.2022, 14:50 06.08.2022, 10:56 Murathan Yıldırım
Mardin’de ‘5 bin yıllık’ eğitim! “Çoğu iş sahibi oldu”

Artuklu Halk Eğitim Merkezi, Mezopotamya’nın en önemli sanatlarından birini kursiyerlere aktararak, tarihe sahip çıkıyor. İşçiliği oldukça zor olan bu sanat, son dönemde yok olmaya yüz tutmuş gelenekler arasında yer alıyordu. Tarihi ve kültürü korumak için harekete geçen Artuklu Halk Eğitim Merkezi, telkari sanatını öğreten sınıflarında kursiyerlerini ağırlıyor. Yoğun talep gören telkari sanatı eğitimleri sayesinde kursiyerler hem meslek sahibi olmaya hem de yeni hobiler edinmeye başladılar.

Kendi imalatlarını piyasanın yarı fiyatına satıyorlar

925 ayar gümüş telkari takılarını üreten kursiyerler, ürünlerini yarı fiyatına satıyor. Kendileri kazanırken müşterilerin de yüzünü güldüren öğrenciler, yeni sanat dallarını da öğrenmek için de can atıyor. Telkari sanatına ilişkin görüşlerini paylaşan usta öğretici İbrahim Cihan, çok başarılı bir öğrenci grubu ile birlikte eğitimlere devam ettiklerini vurguladı. Telkari sanatının Mezopotamya coğrafyasında çok önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Cihan, çalışmalar hakkında detayları paylaştı. 

“Telkari sanatı, tam anlamıyla bu coğrafyanın bir birikimidir”

Telkari takılarının el işçiliği ile üretildiğini ve zor bir meslek olduğunu dile getiren Cihan, “Telkari sanatı, tam anlamıyla bu coğrafyanın bir birikimidir. Özellikle Mardin yöresine has bir gelenektir. Ben ilkokul 5’te okurken bu eğitimi almaya başladım. 12 yıl boyunca çalıştığım ustam sayesinde bu işi detaylıca öğrendim. Ardından kendi işimi kurdum. Burada da ilgi duyan öğrencilerimize eğitimler veriyoruz. Bir anlamda tarihi öğretiyoruz. Çünkü bu 5 bin yıllık bir gelenektir. Eğitimlerini tamamlayan öğrencilerimize belgelerini veriyoruz. Bu belgeyi alan birçok öğrencimiz şu an dükkân açtı ve meslek sahibi oldu” ifadelerini kullandı. 

“Ben şu ana kadar tahminen 80 öğrenci yetiştirmişimdir”

Hem erkeklerden hem de kadınlardan yoğun talep gördüklerini dile getiren Cihan, “Bu sanat her kesimin ilgisini çekiyor. Yalnızca kadınlara özgü bir durum değil. Erkekler de oldukça meraklı. Bu işi bizim sayemizde öğrenip usta öğretici konumuna gelen öğrencilerimiz de oldu. Bu durum da bizi ayrı bir mutlu ediyor. Ben şu ana kadar tahminen 80 öğrenci yetiştirmişimdir. Belki de bu sayı daha fazladır. Çünkü her kursta en az 10-12 öğrencimiz oluyor. Çeşitli enstitülere usta öğretici yetiştirdik. Bu kişiler hep buralardan çıktı. Türkiye’nin birçok ilçesinde bulunan usta öğreticimiz var. Bu sanatı anlatıyorlar” şeklinde konuştu. 

“Tüm ürünlerimizde alın teri var, emek var, mücadele var”

Telkari sanatının ince işçilik isteyen zor bir dal olduğunu dile getiren Cihan, “Şu an bu işi bizden öğrenen en az 10-15 bayan öğrencimiz iş sahibi oldu, para kazanmaya başladı. Bunun yanı sıra biz Halk Eğitim Merkezi’mizdeki ürünleri de satıyoruz. Hem de piyasanın yarı fiyatına satıyoruz. Burada kendi imalatımız olduğu için fiyatları daha uygun tuttuk. Müşterilerin de yüzü geliyor böylelikle. Asla bir şeyi hazır satmıyoruz. Tüm ürünlerimizde alın teri var, emek var, mücadele var. Biz orijinal ürünlerimizin gramını şu an 35 liradan satıyoruz. Dışarıda fiyatı 65-70 lira civarındadır” dedi. 

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu