Kebap diyarı Adana, Gastronomi Şehri olarak UNESCO adayı olacak!

Dillere destan kebabıyla Türkiye’de ayrı bir ünlü olan Adana, bu kez UNESCO’nun Gastronomi Şehri listesine girmek için çalışmalarına başladı. Türkiye’den yalnızca üç kentin girebildiği listede Adana için, Adaylık Komitesi Toplantısı gerçekleştirildi. Adana Valisi Süleyman Elban ise, Türkiye’de bu kadar değerli unvanı alabilmenin en fazla Adana’ya yakışabileceğini belirtti.

KÜLTÜR-SANAT 08.05.2021, 11:11 09.05.2021, 08:57
Kebap diyarı Adana, Gastronomi Şehri olarak UNESCO adayı olacak!

Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi’nde bulunan ve lezzetleriyle herkesin dilindeki kenti olan Adana için, bir girişimde bulunulmuştu. Özellikle kebabıyla adını duyuran Adana, UNESCO’nun Gastronomi Şehri listesine girmek için çalışmalarına başladı. UNESCO, Gastronomi Şehri listesine Türkiye’den yalnızca üç kent kabul ederken, Adana Valisi Süleyman Elban ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da bir çalışma düzenledi. Adana için ‘Adaylık Komitesi Toplantısı’ düzenlenen toplantıda söz alan Adana Valisi Süleyman Elban, Türkiye’de böyle bir prestijin alınmasının en çok Adana’ya yakışacağını söyledi. 

Adana’nın uluslararası alanda tanınması amaçlanıyor

UNESCO Gastronomi Şehirler Ağı’na dahil olunmasının çok önemli olduğuna ve her şehrin bu konuda kendine has iddiası olduğuna işaret eden Vali Elban, ulusal ve uluslararası düzeyde bu konunun dünyaya tanıtılmasının önemli olduğuna dikkat çekti. Adana’nın böyle bir ağa dahil olmasıyla beraber dünyaya tanıtılması açısından önemli olacağına işaret eden Elban, Adana’nın bu konuda turizm açısından da değerli olabileceğine işaret olarak tanımlandı.Adana’daki herkesin bu konuda elindeki imkanı ve gücü kullanması gerektiğini söyleyen Vali Elban, sözü Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a bıraktı.

Bu projenin Valilik önderliğinde tüm Adana’nın mücadele ettiği bir proje olduğunu belirten Karalar, Adana’nın tüm özelliklerinin dünya tarafından da duyulması gerektiğine işaret etti. Bu kapsamda büyük bir turizm eylem planının yapıldığına işaret eden Zeydan Karalar, Tüm Adanalı vatandaşlardan mahallelerindeki görüşleri bildirmelerini ve turizm açısından katkı vermelerini istedi. Bu özelliklerin rahat olarak sehircilikatolyesi.org web adresinden ulaştırılabilir olmasının önemli olduğuna işaret eden Karalar, ayrıca bu ağa Adana’nın dahil olmasının istihdam ve refah açısından artış sağlayacağını da belirtti. 

Yorumlar (0)
15
açık