Kayseri'de sergilenecek: 7,5 milyon yıllık

Kayseri'ye bağlı Kocasinan ilçesinde yer alan Yamula Barajı etrafında devam eden kazılarda bulunan 7,5 milyon sene evveline ait olduğu değerlendirilen fil, gergedan ve zürafa gibi hayvan fosilleri sergilenecek.

KÜLTÜR-SANAT 20.11.2023, 00:09 20.11.2023, 17:47 topcu
Kayseri'de sergilenecek: 7,5 milyon yıllık

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen yazılı açıklama doğrultusunda, bahse konu kazılarda bulunan 7,5 milyon senelik fosil faunası, tekrar canlandırma faaliyetleriyle yurttaşlarla buluşturulacak.

Söz konusu sergi, bugün Kayseri Büyükşehir Belediyesi Fuaye Alanı'nda açılacak.

Sergide, 2018 senesinden beri gün yüzüne çıkarılan farklı türlerdeki canlıların fosilleri ve mevzubahis fosiller kullanılarak yapılan replika ayaklandırmaları sergilenecek."Dünyada eşi benzeri yok"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Başkan Memduh Büyükkılıç, kentin zenginliklerini gözler önüne seren 7,5 milyon senelik fosillerin dünyada eşi benzerinin olmadığını kaydetti. 

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Fuaye Alanı'nda açılacak olan sergiye yurttaşları çağıran Büyükkılıç, "Bu fosiller kültür mirasımız. Bu kültürel mirasımızı kamuoyuna en iyi biçimde tanıtmak ve anlatmak bizlerin görevidir. Tabiatın koruyarak bize miras bıraktığı bir alanı korumaya çabaladık, tanıtmaya ve tanımaya çaba sarf ettik. Tabiatın tarihini tekrar kentimizin belirlediğini görüyoruz. Kentimiz ve uluslararası boyut bakımından büyük önem taşıyor." sözlerini sarf etti.

Yorumlar (0)