İstanbul Tiyatro Festivali, 25.yılı için proje başvurularını başlattı!

IKSV tarafından düzenlenen ve Kasım 2021’de 25. kez gerçekleşecek olan İstanbul Tiyatro Festivali’ne yerli proje başvuru süreci başladı. Başvurular, 15 Mart’ta sona erecek.

KÜLTÜR-SANAT 15.01.2021, 17:28 17.01.2021, 09:20
İstanbul Tiyatro Festivali, 25.yılı için proje başvurularını başlattı!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı yani IKSV tarafından düzenlenen “İstanbul Tiyatro Festivali” 24. Yılında hem çevrimiçi hem de fiziki olarak düzenlenmişti. 2021 yılına girilen ilk ayda, festivalin 25.yılı için hazırlıklar başladı. 2004 yılından bu yana düzenlenen festival, Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş sponsorluğunda gerçekleştiriliyor.

Başvurular, 15 Mart’ta sona erecek

Festival, 25.yılında Türkiye’den profesyonel topluluk ve sanatçıların prömiyer yapacak olan tiyatro projelerini beklemeye başladı. 15 Ocak’ta başlayan yerli tiyatro projesi başvuru süreci, 15 Mart 2021’e kadar sürecek. Sadece internet üzerinden yapılabilecek başvurularla ilgili ayrıntılı bilgi, tiyatro.iksv.org web adresinde yer alacak.

Herhangi bir tema sınırlamasının bulunmadığı başvurularda, tüm dünyanın son yıllarda gündeminde bulunan “iklim krizi” ve “kadın ve kadına şiddet” konuları daha çok öne çıkıyor. 
 


Festivale başvuru koşulları ise şu şekilde açıklandı:

•    Sahnelenecek eser İstanbul’da prömiyer yapmamış olmalıdır. Daha önce İstanbul’da sahnelenmiş yapımlar değerlendirmeye alınmayacaktır.

•    Başvurulan oyun metninin telif hakları alınmış olmalıdır. 

•    Üniversitelerin tiyatro kulüpleri ve amatör tiyatro toplulukları tarafından yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

•    Topluluk ve sanatçılar festivale yalnızca tek bir eser ile başvurabilir.

•    Başvuru formuyla birlikte oyun metninin de iletilmesi zorunludur (dans veya sözsüz performanslar hariç). 

•    Başvurmak için en geç 15 Mart 2021 saat 18.00’e kadar başvuru formunu, formda istenilen ek dokümanları da yükleyerek eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Başvuru formunu doldurmanızın ardından başvurunuz otomatik olarak festival ekibine ulaşacak ve festival ekibi size başvurunuzun teslim alındığında dair bir onay e-postası da ayrıca iletecektir. Festival ekibiyle başvurunuzla ilgili çevrimiçi olarak görüşmek isterseniz tiyatro.basvuru@iksv.org adresine randevu talep eden bir e-posta göndermenizi rica ederiz. 

•    15 Mart Pazartesi günü saat 18.00’den itibaren çevrimiçi başvuru formuna erişilemeyecektir. Bu tarihten sonra e-posta vb. yoluyla yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

•    Başvuru sürecinin ardından Danışma Kurulu ile yapılacak değerlendirmelerin ardından sonuçlar, mayıs ayı sonunda bütün katılımcılara e-posta ile bildirilecektir. Danışma Kurulu, festival programında yer vermek üzere daha önce İstanbul’da prömiyer yapmış oyun, dans veya performanslardan bir veya birkaçını seçebilir. Danışma Kurulu’nun belirleyeceği bu gösteriler başvuruya açık değildir.

Yorumlar (0)
12
açık