İstanbul Bienali'nden güzel haber!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Bienali her hafta iki filmi bienal.iksv.org üzerinden erişime açıyor.

KÜLTÜR-SANAT 05.04.2020, 15:24
İstanbul Bienali'nden güzel haber!

Covid-19 (yeni tip koronavirüs) önlemleri kapsamında İKSV (İstanbul Kültür Sanat Vakfı) tarafından gerçekleştirilen İstanbul Bienal'i bünyesinde her cuma kısa filmleri sinemaseverlerin erişimine açacak.

Bienal'e katılan sanatçılarla iş birliği halinde her cuma gerçekleştirilecek programda, iki sanatçı filmi "bienal.iksv.org" adresinden 7 günlüğüne sinemaseverlerin izlenimine sunuluyor.

Konuya ilişkin İstanbul Kültür Sanat Vakfı'ndan (İKSV) yapılan açıklamada, şöyle denildi:

"İstanbul Bienali, 33 yıllık serüveninde türlü dalgalanmalar ve belirsizliklere karşı sanatı yanına alıp her zaman yeni yeşeren düşüncelerin, heyecanların, merakların izini takip etti. Dünyanın dört bir yanında hayatımızın sınırlarını yeniden belirlediğimiz bu dönem, çevremizle ve kendimizle kurduğumuz ilişkiyi gözden geçirmek için de bir alan sağlıyor. Bizler bu dönemde sanatın daha yaygın bir erişim imkanı bulacağını umuyor, hayal dünyasının fiziksel sınırlarla belirlenemeyecek ölçüde zengin olduğunu hatırlıyoruz. Daha önce İstanbul Bienallerine katılan sanatçılarla işbirliği halinde, her cuma iki sanatçı filmini 7 günlüğüne dijital erişime açıyoruz."

Film seçkisinde aralarında Halil Altındere, Volkan Aslan, Elmas Deniz, Ozan Atalan, Alper Aydın, Emre Hüner, Erkan Özgen, Zeyno Pekünlü, Pelin Tan ve Anton Vidokle, Francis Alys, Rossella Biscotti, Kristina Buch, Vajiko Chachkhiani, Jonathas de Andrade, Jonah Freeman ve Justin Lowe, Jorge Galindo ve Santiago Sierra, Theaster Gates, Suzanne Husky, Pierre Huyghe, Rashid Johnson, Armin Linke, Maider Lopez, Basim Magdy, Melvin Moti, Georgie Nettell, Cheng Ran, Mika Rottenberg, Kaari Upson, Adrian Villar Rojas ve Phillip Zach'ın bulunduğu sanatçıların yapımları bulunuyor.

Seçki kapsamında bu hafta Mısırlı senarist ve yönetmen Basim Magdy'nin 2011 yapımı "Dünyayı Anlamak İçin 13 Temel Kural" filmi ile Volkan Aslan'ın 2017 tarihli "Evim Evim Güzel Evim" başlıklı video enstalasyonu erişime açılıyor.

Bienal nedir?

Bienal, Fransızca "her bir diğer yıl" anlamına gelen ve iki yılda bir tertiplenen etkinliklere verilen isim. Bienal terimi, çoğunlukla kültürel veya sanatsal faaliyetler için kullanılıyor. En eski bienal 1895'ten beri gerçekleştirilen Venedik Bienali olarak biliniyor.

Yorumlar (0)
10
açık