İspanya'da Müslüman mezarlığı ortaya çıkarıldı

Granada'da bilinen sekiz Müslüman mezarlığından biri olan fakat günümüzde bir binanın altında kalan Çömlekçiler Mezarlığı'nda yaklaşık olarak 1,5 aydır devam eden kazılarda 40'ı aşkın kişiye ait kalıntılar gün yüzüne çıkarıldı.

KÜLTÜR-SANAT 20.09.2023, 00:52 20.09.2023, 18:12 topcu
İspanya'da Müslüman mezarlığı ortaya çıkarıldı

İspanya'nın güneyinde yer alan Endülüs Bölgesi'nin en önemli şehirlerinden Granada'da Endülüs İslam döneminden (711-1492) kalma bir Müslüman mezarlığı, restorasyonu yapılan binanın zemininde sürdürülen kazılarda ortaya çıkarıldı.

İber Yarımadası'ndaki en son Müslüman devlet olarak da bilinen, 13'üncü ve 15'inci yüzyıllar arasında var olan Gırnata Emirliği'nin başkenti olan Granada'da (eski ismiyle Gırnata) Katolik Krallar döneminde (1474-1516) silinen Müslüman tarihinin izleri günümüzde aranıyor."Çok sayıda Müslüman yaşıyormuş"

Endülüs İslam medeniyeti hakkında araştırmalar gerçekleştiren Dr. Amjad Suliman, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Granada'da 'Çömlekçiler Mahallesi' olarak da bilinen bölgedeki bir binanın zemininde yaklaşık olarak 45 gündür sürdürdükleri kazılarda şehirdeki sekiz Müslüman mezarlığından birini gün yüzüne çıkardıklarını ifade etti. 

Realejo ismiyle bilinen Granada'nın bu tarihi noktasında, kentteki sekiz Müslüman mezarlığından üçünün bulunduğunu belirten Suliman, gün yüzüne çıkardıkları Çömlekçiler Mezarlığı'nda şu ana değin 40'ı aşkın Müslüman'a ait kalıntılar bulduklarını, bu küçük bölgede toplamda 150 kadar Müslüman'ın gömülü olduğunu öngördüklerini kaydetti. 

Suliman, "Bu kent, Endülüs topraklarında Müslümanların en son sığınak yeriydi ve burada gün yüzüne çıkarılan antik mezarlardaki gömü yoğunluğu bizlere o dönemde burada ikamet eden Müslümanların sayısının ne denli çok olduğunu ortaya koyuyor." dedi.

Ortaya çıkarılan insan kalıntılarının çevresindeki eşyalara, gömülme şekline bakarak Müslümanlara ait olduğunu tespit ettiklerini kaydeden Suliman, küçük bir bölgede gerçekleştirilen kazılarda, yerin altında üç mezar tabakası bulduklarını, aynı zamanda üzerlerinde Arapça dilinde yazılar olan, El Hamra Sarayı'ndakilere çok benzer çömlek, çanak parçaları bulduklarını ifade etti."1995'ten önce çöpe atılıyordu"

Bahse konu bölgede 1995 senesinden beri çıkarılan yasalarla, yapılan her restorasyonda ve inşaatta arkeologlarla çalışma mecburiyeti olduğunu anımsatan Suliman, "Geçmişte inşaat faaliyetlerinde bulunan insan kalıntıları ya yeniden toprağa gömülüp üzerine inşaat yapılıyordu veyahut da çöpe atılıyordu. Özellikle son 20 senedir bu işler çok daha kontrollü ve düzenli gerçekleştiriliyor. Bu zamana değin gerçekleştirilen kazılarda yalnızca belgelendirilmiş olanları hesapladığımızda 10 bini aşkın Müslüman'a ait kalıntılar oraya çıkarıldı." yorumunda bulundu.

Arsaların veyahut binaların zeminlerinden çıkarılan kalıntılar, antropolojik analizlerin ardından günümüzde kullanılan bölgedeki Müslüman mezarlıklarında toprağa veriliyor. 

Kentte günümüzde, büyük kısmını göçmenlerin oluşturduğu yaklaşık olarak 40 bin kadar Müslüman ikamet ediyor.

Yorumlar (0)