İroni Ne Demek? İroni Nasıl Yapılır?

KÜLTÜR-SANAT 25.10.2020, 22:46 SEO Uzmanı
İroni Ne Demek? İroni Nasıl Yapılır?

   Bilhassa sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle birlikte daha haşir neşir olmaya başladığımız bir kelime ironi. Sosyal medya hayatımıza girmeden önce daha çok söz öbeklerine veya anlatılan olaylara dayanan ironi, artık hayatımıza her gün daha çok işleyen ve yavaş yavaş yazının yerini tutmaya başlayan simgeler, figürler ve görseller üzerinden yapılmakta. Kökeni alaycılığa dayanmakta olan bu söz sanatı, hepimizin birer internet kullanıcısı olduğu günümüz dünyasında adeta kendini ifade etmek biçimine dönüşmüştür. Günümüzde bu kadar sık karşılaştığımız bir söz sanatı olmasına karşın ironinin tam olarak ne demek olduğu halk arasında hala muğlaklığını sürdürmektedir. Peki, ironi ne demek?

   Köken olarak Yunanca’daki “eironia” kelimesinden gelmekte olan kelimesinin Yunanca’daki karşılığı, bilmezden gelmek ve maksadını gizlemektir. Türk Dil Kurumu ise ironinin iki farklı tanımını yapmıştır. Bu tanımlamalardan birisi ‘gülmece’ diğeri de ‘söylenen sözün tersini kastederek kişiyle veya olayla alay etme’dir. Kısacası, söylenen ve kastedilen, gerçek olan ve algılanan, ifade edilen ve algılanan arasındaki farktır ironi

İroni Nasıl Yapılır?

   İroni yapabilmek sizin bakış açınız ve kabiliyetinizle doğru orantılıdır. Bunu yaparken dikkat edilmesi gereken nokta, karşınızdaki insanı küçük duruma düşürmemek ve yüzeysel bir şekilde mesaj vermektir. Bu şekilde bulunduğunuz ortamda dikkati ve algıyı da üzerinize çekmiş olursunuz. Şunu da belirtmek gerekir ki ironi yapmak, ciddi bir zamanlama ve yeteneği ve kararlılık gerektirdiği gibi aynı zamanda da muhteşem bir gözlem gücü ister. İroni yapmaktaki temel amaç iğneleme olduğundan dolayı seçilen sözcükler hatta bu seçilen sözcüklerin nasıl söylendiği bile ironin başarısını ve etkisini etkiler. Son olarak, daha öncesinde de belirttiğimiz gibi ironinin özünde alaycılık vardır fakat buradaki püf  nokta alaycılığı hissettirmeyecek söylemleri bulmaktır.

Yorumlar (0)
20
açık