Genç sanatçı Didem Yalınay’ın başarısına, Fransa’dan dev davet!

Sanat alanında üretimler gerçekleştiren jeneratif sanatçı Didem Yalınay, Fransa’da gerçekleşen Cité Internationale des Arts sanatçı programına davet edildi. Yalına, 6 ay boyunca sanat üretimlerini, Fransa’da gerçekleştirecek.

KÜLTÜR-SANAT 01.03.2021, 13:19 02.03.2021, 16:02
Genç sanatçı Didem Yalınay’ın başarısına, Fransa’dan dev davet!

Daha önce “Unutulmaz” dizisinde oyunculuk da yapan, günümüzde ise akademi ve sanat alanında çalışmalar sürdüren bir jenaratif sanatçı olan Didem Yalınay, çalışmalarıyla uluslararası bir programdan davet aldı. Yalınay, Institut français Türkiye tarafından Fransız uluslararası sanat kurumu Cité Internationale des Arts’ın sanatçı konaklama programına aday gösterildi. Tüm dünyadan 24 sanatçının seçildiği programa, Didem Yalınay da kabul edildi.

Çalışmalarına Paris’te devam edecek

2021 yılının Ekim ayından itibaren programa katışacak olan Didem Yalınay, 6 ay boyunca Paris’te kalarak, çalışmalarını da  Cité Internationale des Arts bünyesinde devam ettirecek. Yalınay daha önce 2018 yılında, Birleşmiş Milletler için “Bağlantı(lar)” adında jeneratif bir enstalasyona imza atmıştı. Çalışma, ülkemizde ve uluslararası önemli platformlarda sergilenmişti.

Bilim ve sanatı iç içe gören bir yaratıcılığı benimseyen Didem Yalınay, sanat projelerini jenaratif enstalasyonlar kurarak sergilemeye sunuyor. Ayrıca teknoloji üzerine sorgulamalar gerçekleştiren Yalınay, Paris ve İstanbul merkezli olarak yürütülen “Veri Dünyasında Ara Boşluk” adında uluslararası bir jeneratifi de, kamusal alan sanat projesiyle beraber geleceğe sürüyor. Yalınay, çalışmalarına Fransa’daki eğitimle beraber devam ettirecek.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu