Gastronomi alanında UNESCO ağına girecek Diyarbakır’da, hazırlıklar devam ediyor!

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin gastronomisini tanıtmak amacıyla, UNESCO’nun Üretici Şehirler Ağı’na Diyarbakır’ın da katılması için girişimler başlatılmıştı. Bu kapsamda kentte bir çalıştay düzenlendi. 

KÜLTÜR-SANAT 13.04.2021, 17:45 14.04.2021, 11:26
Gastronomi alanında UNESCO ağına girecek Diyarbakır’da, hazırlıklar devam ediyor!

Yemekleriyle ünlü bir şehir daha olan Diyarbakır, yemeklerini dünyaya tanıtmak için biri girişim başlatmıştı. Bu kapsamda Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, şehri gastronomi anlamında da tanıtmak amacıyla UNESCO’nun Üretici Şehirler Ağı’na katılım için çalışmalar başlamıştı. Bu kapsamda yapılacak olan girişim için ilk adım atıldı. Diyarbakır’ın UNESCO Üretici Şehirler Ağı’na katılması için bir çalıştay düzenlendi.

Çalıştayda kültürel miras ve gastronomi hakkında konuşuldu

Çalıştayda, ağa katılım için yapılacak olan çalışmalar konuşuldu. Esnaf ve Sanatkarlar Daire Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalarda, Diyarbakır’ın yüz binlerce yıllık tarihi birikimi tartışılıyor. Özellikle gastronomi alanındaki ürünlerin dünyaca tanınması için yürütülen çalışmalar kapsamında bir çalıştay yapıldı.  Kentteki tüm paydaşların katıldığı çalıştay, Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı olan Cemilpaşa Konağı’nın bahçesinde yapıldı. Çalıştayda, Diyarbakır’ın somut olmayan Kültürel Mirası ve Gastronomisi hakkında konuşuldu.

Sosyal mesafe kuralına göre yapılan fiziki çalıştayda, Diyarbakır’ın üretici Şehirler Ağına katılım süreci konusunda fikirler konuşuldu. Büyükşehir Belediyesi’nin yapacağı girişimler konusunda söz alan Esnaf Daire Başkanı Müyesser Güzel, daha sonra sözü Vali Yardımcısı Ömer Coşkun ve Lokantacılar Kebapçılar ve Tatlıcılar Odası Başkanı Haşim Elkaan’a bıraktı. Dicle Üniversitesi’nde görev yapan akademisyenlerin yanı sıra ile dernek ve sivil toplum kuruluş temsilcileri de katılım gösterdi. 

Yorumlar (0)
8
açık