Dünyanın gözü burada: Aydın'da heyecanlandıran gelişme

Aydın'a bağlı Germencik ilçesindeki antik kent Magnesia'da devam eden kazılarda, Berlin Pergamon Müzesi'nde kopyası sergilenen Magnesia Zeus Tapınağı'nın giriş kapısına erişildi.

KÜLTÜR-SANAT 27.09.2021, 01:14 28.09.2021, 17:33 Koray
Dünyanın gözü burada: Aydın'da heyecanlandıran gelişme

Ortaklar Mahallesi'nde bulunan Magnesia Antik Kenti'ndeki kazı faaliyetleri, Ankara Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Görkem Kökdemir başkanlığında sürdürülüyor.

İlk olarak Almanlar kazmış

İlk olarak cumhuriyet dönemi öncesinde Alman arkeologlarca kazılan antik kentte, bugüne kadar Artemis kutsal alanı, tiyatro alanı ve stadyum ortaya çıkartıldı. Kazılarda 80 heykel ile bazı eşyalar da bulundu.

"'Tanrılar ve tanrıçalar' kenti diyebiliriz"

Doç. Dr. Kökdemir, basın mensuplarına, Magnesia'nın kutsal alanlar ve tapınaklara bağlı olarak düzenlenen dinsel festivalleri ile antik dönemde ön plana çıkan bir kent olduğunu ifade etti.

Dönemin en önemli dinsel etkinliklerinden biri olan Artemis Festivali'nin burada yapıldığına işaret eden Kökdemir, "Dini yönüyle burası oldukça önemli bir kent. 'Tanrılar ve tanrıçalar' kenti diyebiliriz. Bu zamana dek gerçekleştirilen çalışmalarla da bu ortaya koyuldu. Burada çok sayıda tanrı ve tanrıça için özel kutsal alanlar inşa edilmiş." diye konuştu.

"Çok heyecanlıyız"

Bu seneki kazı çalışmalarında çok heyecanlandıklarını belirten Kökdemir, 'dinsel agora' olarak tanımlanan 26 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilen kazılara başladıklarını kaydetti.

Kökdemir, bu bölgede Zeus Tapınağı'nın giriş kapısına ulaştıklarını söyleyerek, şöyle konuştu:

"Bu bölgede ulaştığımız tapınağın, yine Magnesia'da bulunan Anadolu'daki 4'üncü büyük Artemis Tapınağı kadar mimarlık tarihinde yer etmiş bir tapınak olduğu kanaatindeyiz. Zeus'a adanmış olan bir tapınak. Burada Almanlar çalışmış ve ülkelerine bazı numuneler götürmüşler. Berlin Pergamon Müzesi'nde tapınaktan parçalar da kullanılarak birebir replikası yapılmış. Dünyanın her yerinden Berlin'e bunun için gelenler var. Önümüzdeki sene Berlin'deki replikanın orijinal halini burada sergiliyor olacağız. Bu harika bir şey. Hem arkeoloji bilimi için hem de turizm için çok önemli."

"Herkesin gözü burada olacak"

Sene sonuna dek devam ettirmeyi planladıkları kazı çalışmalarıyla tapınağın bütününü ortaya çıkarmayı amaçladıklarını söyleyen Kökdemir, "Bu tapınağı tümüyle ortaya çıkardığımızda dünyadaki arkeoloji camiasının gözü burada olacak." şeklinde konuştu.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer de senede 10 bin ziyaretçi ağırlayan Magnesia Antik Kenti'ndeki bu çalışmayla birlikte bu eserin ortaya çıkartılmasının, kendilerini de motive ettiğini kaydederek, yerli ve yabancı turistlerin bu bölgeye akın edeceğine inandığını dile getirdi.Yorumlar (0)