Diriliş Ertuğrul'un Turgut Alp'i ekranlara geri mi dönüyor!

Diriliş Ertuğrul'un Turgut Alp'i Cengiz Coşkun ekranlara geri mi dönüyor! Diriliş Ertuğrul dizisinin Turgut Alp'i Cengiz Coşkun, hayranlarını şoke etti. Diriliş Ertuğrul'da Turgut Alp karakterinde oynayan Cengiz Coşkun, 'Malazgirt 1071' sinema çekimleri nedeniyle Kuruluş Osman'da yer almadı. Peki Turgut Alp, Kuruluş Osmanlı’ya sonradan dahil olacak mı?

KÜLTÜR-SANAT 03.05.2020, 12:38 03.05.2020, 12:54 Hanife
Diriliş Ertuğrul'un Turgut Alp'i ekranlara geri mi dönüyor!

Çarşamba akşamları ATV ekranlarında yayınlanan Kuruluş Osman dizisi yeni bölümleriyle izleyicisinin karşına çıkıyor. Her geçen gün heyecanın artığı dizide ise izleyiciler bazı detayları merak ediyor. Kuruluş Osman'da merak edilen detaylardan biri de Turgut Alp oldu. Diriliş Ertuğrul'un en çok sevilen karakterlerden biri olan Turgut Alp'in Kuruluş Osman'da oynayıp oynamayacağı merak ediliyor. Peki, Turgut Alp Kuruluş Osman'da oynayacak mı?

Turgut Alp, Kuruluş Osman'a dönecek mi? Turgut Alp Kuruluş Osman dizisinde oynayacak mı?

Diriliş Ertuğrul'da Turgut Alp karakterinde oynayan Cengiz Coşkun, 'Malazgirt 1071' sinema çekimleri nedeniyle Kuruluş Osman'da yer almadı.

Turgut Alp, hem Osman Gazi ile hem de Ertuğrul Gazi ile beraber muharebelere katılmış biridir. Turgut Alp'in dizinin ilerleyen bölümlerinde yeniden kadroda yer alması yönünde beklentiler devam ediyor. Bu beklentinin sebebi, ilk Osmanlı kaynaklarındaki rivayetlere göre Turgut Alp, Osman Bey'in yanında bulunmuş ve Yarhisar'ın alınmasına katılmış ve ardından İnegöl'ün fethiyle görevlendirilmiştir. Dolayısıyla Turgut Alp'in Kuruluş Osman kadrosuna dahil olması bekleniyor.

Diriliş Ertuğrul'da Turgut Alp karakterini oynayan Cengiz Coşkun kimdir?

29 Nisan 1982 doğumlu olan model ve oyuncu Cengiz Coşkun, aslen Bulgaristan göçmenidir. Coşkun, televizyon hayatına 2005 yılındaki Rüzgarlı Bahçe dizisiyle adım atmıştır.
Spor Akademisinden mezun olan Cengiz Coşkun aynı zamanda eski bir profesyonel basketbolcudur. 2002 yılında Best Model olduktan sonra Rüzgarlı Bahçe ile oyunculuk kariyerine adım atan Coşkun, Fetih 1453 isimli sinema filminde de rol almış ve en son Diriliş Ertuğrul dizisinde Turgut Alp karakterini oynamıştır.

Turgut Alp gerçekten var mı?

Tarihi kaynaklara göre Turgut Alp Osman Bey'in en yakın silah arkadaşlarından. Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi'ne göre tarihî bir şahsiyet olmayıp halk rivayetlerinde ortaya çıkan efsanevî bir kişi olduğu da ileri sürülür. Bununla birlikte ilk Osmanlı kronikleri yanında bazı Bizans kaynaklarında çeşitli askerî faaliyetleri dolayısıyla adı zikredilir. İsmindeki Alp kelimesi bir unvandır ve muhtemelen onun veya babasının Selçuklu Devleti'nin hizmetinde dirlik sahibi olduğuna işaret eder.

İlk Osmanlı kaynaklarındaki rivayetlere göre Osman Bey'in yanında bulunmuş ve Yarhisar'ın alınmasına katılmış, ardından İnegöl'ün fethiyle görevlendirilmiştir. Kaynaklarda Turgut Alp'in şehri muhasara ederken Osman Bey'in de yardıma geldiğine değinilir. Yine İnegöl'ün fethi esnasında şehrin tekfuru Aya Nikola'nın Türkler'e karşı düşmanca hareketleri sebebiyle idam edildiği ve şehrin idaresinin Turgut Alp'e verildiği kaydedilir.

Köse Mihal ile birlikte fetihe katıldı

Bundan sonra Turgut Alp, Köse Mihal ile birlikte Orhan Gazi'nin yanında Atranos'un (Orhaneli) fethine katıldı. Orhan Bey'in geldiğini haber alan Atranos hâkimi hisardan çıkıp kaçarken bir kayadan düşerek öldüğünden kale kolayca ele geçirildi (725/1325). Atranos'un alınması Bursa'nın fethini kolaylaştırdı. Turgut Alp'in 735 (1334-35) yılında sağ olduğu bilinmekte, fakat epeyce yaşlı olduğu anlaşılmaktadır.
Onun ayrıca İnegöl çevresinde Keşiş dağı yakınında yaşayan dervişlerden Geyikli Baba ile yakınlığına dair bazı rivayetlere rastlanır. Adı ölümünden sonra İnegöl yöresine verilmiş ve burası Turgut-ili diye anılmıştır. Âşıkpaşazâde, Neşrî ve diğer tarihçiler de İnegöl yöresini Turgut-ili şeklinde anar. Bu adlandırma XVI. yüzyıldan itibaren tamamen ortadan kalkmıştır.


 

Yorumlar (0)
19
az bulutlu