Cumhuriyet'in ilk yıllarından beri hizmet veriyor

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında yapımı sona eren Kemah Tren İstasyonu, eski dokusu bozulmadan hizmet vermeye devam ediyor.

KÜLTÜR-SANAT 02.01.2024, 00:34
Cumhuriyet'in ilk yıllarından beri hizmet veriyor

Erzincan'a bağlı Kemah ilçesinde 1938 senesinde inşa edilen, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından korunan tren istasyonu, Kemah'ın sembol binaları arasında gösteriliyor.

Pek çok anıya şahitlik eden ve zamanla yıpranan istasyon, TCDD'nin (Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları) girişimleriyle alınan izinlerle restore edildi.

Senelerdir hizmet vermeyi sürdüren istasyon binası, tarihi dokusu ve otantik yapısı ile Turistik Doğu Ekspresi güzergahında yer alıyor. "Kemah'ı insanların gezip görmesini istiyoruz"

İstasyon hakkında konuşan Kemah Belediye Başkanı Osman Kemal Aslan, şunları kaydetti:

"Tren istasyonumuz ilk günkü gibi halkımıza hizmet vermeyi sürdürüyor. 

Geçmişte otobüs ve uçak gibi alternatif ulaşım araçları olmadığı için insanlar seyahatlerini trenle yapıyordu. Burada çok büyük anılar var. 

İlçede sakinleri önceden, akşamları gelen treni göndermeden eve gitmezlerdi. Kemah'ta böyle bir adet vardı. Treni yolcu ettikten sonra da burada ışıklar kapanır ve herkes evine dönerdi. 

Tren garımız bugüne değin orijinal haliyle geldi. Garımız doğal haliyle duruyor ve hiç bozulmadı. Bölge kültür varlıkları ve sit alanı arasında yer alıyor. Biz de böyle olmasından dolayı memnunuz çünkü bu bina yıkılırsa tarihimiz de ortadan kalkmış olacak.

İlçemiz kültürel ve tarihi yönden çok zengin. Turistik Doğu Eksperi burada mola veriyor, yolcular bu güzelliklerden yararlanıyor. Yetkililerden bu eksperin minimum bir saat Kemah'ta mola vermesini talep ediyoruz. Kemah'ı insanların gezip görmesini istiyoruz."

Yorumlar (0)