Beykoz'da "Dilsiz" buluşması

"Dilsiz" filminin yapımcısı İsmail Murat Erdağı, yönetmeni Murat Pay ile oyuncuları Vildan Atasever ve Ozan Çelik, Beykoz Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde sanatseverlerle buluştu.

KÜLTÜR-SANAT 04.01.2020, 15:36
Beykoz'da "Dilsiz" buluşması

Müzisyen Sedat Anar'ın moderatörlüğünü yaptığı etkinlikte, "Dilsiz" filmi izlendi ve ardından yönetmen ve oyuncular ile konuşuldu.

"Kültürümüz dilsizleşiyor"

Vildan Atasever'in bir kadın hattatı canlandırdığı film hakkında güzel oyuncu, hat sanatıyla ilgilendiği bir dönemde bu senaryo ile karşılaşmasının çok etkileyici olduğunu belirtti. Atasever, "Geleneksel sanatlar ve kültürümüz dilsizleştiriliyor aslında. Bizler de düşünmekle, bakmakla, araştırmakla, iyiliği yaymakla yükümlüyüz. Film çekerken bunlara dikkat ediyor olmak benim için çok anlamlı." diye konuştu.

Vildan Atasever, filmin isminin nasıl belirlendiğiyle ilgili olarak gelen soruya, "Bir hikâye bir yerde bitiyor ve sonrası sizin hayal dünyanızda kalıyor. Buradaki dilsiz ismi de seyircinin dilsizliği nereye konduracağını düşünülerek seçildi. Bu ismin de hikâyenin anlam dünyasıyla örtüştüğünü düşünüyorum." yanıtını verdi.

Filmin yönetmen koltuğunda oturan Murat Pay, filmin izleyiciler tarafından talep edilmesini memnuniyetle karşıladığını söyleyerek, bu durumu bir motivasyon kaynağı olarak değerlendirdiklerini ifade etti.

Pay, sinema sektöründe buna benzer işler yapmanın zorluğunu vurgulayarak, şu ifadelere yer verdi: 

"Birkaç yıla yayılıyor bu işler. Hem yapım hem de sonraki süreçleri çok zor. Bunun bir şekilde seyirci nezdinde karşılığını görmek beni çok mutlu ediyor. Ben seyirciyle karşılaştığımda 'Evet bir film daha yapabilirim.' diye düşünmeye başlıyorum. Seyirciyle beraber olmak çok motive edici. Yola çıkarken elimizde 3 senaryo vardı, bunlardan ilkini 'Miraciyye: Saklı Miras' adıyla çektik, ikincisi de 'Dilsiz' oldu. Çok belirgin bir şey yok ama zihnimizdeki bazı sorular devam ettiği müddetçe onlara cevap aramak için yeni projeler yapacağız."

Filmin başrol oyuncusu Ozan Çelik, vizyona girdiğinden beri 20'den fazla söyleşi yaptıklarını hatırlatarak, Beykoz seyircisinin gösterdiği ilginin kendisini mutlu ettiğini dile getirdi.

Çelik, tasavvuf kültürü ve geleneksel sanatlarla ilgili akıllarda bazı sorular oluşmasını amaçlayarak yola çıktıklarına vurgu yaparak, "Seyircilerden gelen sorularla ve aldığımız tepkilerle görüyoruz ki su çatlağını buluyor. Benim kişisel hayatımda da birtakım farkındalıklar oldu. Aslına bakarsanız filmin manasını, derinliğini ve bendeki yansımasını zamanla göreceğimi düşünüyorum." ifadelerini kullandı. Etkinlik, katılımcıların film ekibiyle fotoğraf çektirmesinin ardından sonlandı.

Filmin konusu...

Murat Pay'ın yönetmenliğini üstlendiği "Dilsiz", duvar ressamlığıyla geçimini sağlayan bir adamın, hat sanatıyla ilgilenen bir kadın ve bu sanatın eski kuşak ustalarından Eşref Efendi ile tanışmasının ardından değişen hayatını konu alıyor.

Murat Pay'ın senaryosunu Selman Kılıçaslan ile birlikte kaleme aldığı filmin başrollerinde Ozan Çelik, Mim Kemal Öke, Vildan Atasever ve Emin Gürsoy rol alıyor.

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu