Barbie filmine sansür engeli: Birçok ülkede gösterime giremeyebilir

Gösterime girdiğin günden bu yana dünya genelinde en çok seyredilen filmlerin başında gelen Barbie filmi, Orta Doğu ülkelerinde önce ertelendi, ardından sansür ve yasaklama haberleriyle gündeme geldi.

KÜLTÜR-SANAT 02.08.2023, 16:53 03.08.2023, 13:51 Şeyda Gül
Barbie filmine sansür engeli: Birçok ülkede gösterime giremeyebilir

Ryan Gosling ve Margot Robbie’nin başrolleri paylaştığı "Barbie" filmi, Orta Doğu'da sansür tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Greta Gerwig'in yönetmenliğini üstlendiği film, Warner Bros'un yerel dağıtım ortağı olan, önde gelen bölgesel yayıncı Vox Cinemas’ta vizyona girme tarihini 31 Ağustos'a erteledi. Başlangıçta Barbie filminin, ABD'de gösterime girmesinden iki gün önce Orta Doğu izleyicilerinin seyretmesine izin verecek şekilde 19 Temmuz tarihinde gösterilmesi planlanmıştı.

Gecikmenin sebebi belli oldu

Warner Bros'un, filmde LGBTİ+ grubu ile ilgili olduğu iddia edilen anlatımın yanı sıra diyalogların sansürcülerin talebi doğrultusunda düzenleme yapılması gecikmenin sebebi olarak gösterildi. Ancak iddialara rağmen bazı sahnelerin kesilme talebinin, stüdyo tarafından onaylanacak gibi görünmediği öğrenildi.

Barbie bazı ülkelerde gösterime giremeyebilir

Bu nedenle “Barbie”nin, bölgenin en büyük pazarı olan Suudi Arabistan da dahil olmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Kuveyt gibi ülkelerde gösterilmeme ihtimali söz konusu haline geldi. Pazar akşamı Suudi film ve eğlence platformu Movsto’dan yapılan açıklamada Barbie’nin Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn'de gösterilmeyeceğini belirtilmişti.

Suudi Arabistan'da 10 yıl önce yasaklanmıştı

Warner Bros. ile bölgesel yayıncı Vox Cinemas konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçınırken daha önce ev videosu olarak çekilen bazı Barbie filmlerinin, müstehcen giysiler ve kadınların geleneksel olmayan cinsiyet rollerinde tasvir edilmesi gerekçesiyle Suudi Arabistan'da 10 yıl önce yasaklandığı ortaya çıktı.

Yorumlar (0)