Bakan Ersoy duyurdu: Gordion listeye alındı

Mehmet Nuri Ersoy, antik dönemin en önde gelen arkeolojik alanlarından Gordion Antik Kenti'nin, UNESCO tarafından 'Dünya Mirası' olarak ilan edildiğini açıkladı.

KÜLTÜR-SANAT 19.09.2023, 01:16 topcu
Bakan Ersoy duyurdu: Gordion listeye alındı

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı mesajda, "Bir müjdemiz var. UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne 20'nci varlığımızı da kaydettirdik. Ankara'nın benzersiz kültür varlıklarından biri olan Gordion Antik Kenti 'Dünya Mirası' oldu." ifadesini kullandı.

Emeği geçen herkese teşekkür eden Bakan Ersoy, şunları kaydetti:

"Henüz daha bitmedi. UNESCO'dan yepyeni bir müjde daha beklemekteyiz. Anadolu'daki ahşap destekli camilerden de almayı beklediğimiz iyi haberle Allah'ın izniyle UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki sayımızı daha da artırıyor olacağız. Hayırlı olsun."

Ülkemizin listedeki 20'nci kültür varlığı

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlenen 45'inci UNESCO Dünya Miras Komitesi toplantısında alınan karar doğrultusunda Gordion artık bir 'Dünya Mirası' olarak korunacak.

Böylelikle Türkiye, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne 20'nci kültür varlığını da kaydettirmiş oldu.

En uzun süre yerleşimin görüldüğü ender alanlardan

Ankara'ya bağlı Polatlı ilçesinde antik dönemden günümüze ulaşan Gordion'da, milattan evvel 2500 senelerinde başlayan yerleşim, bugün antik kentin bitişiğindeki Yassıhöyük'te sürüyor.

Gordion ve etrafından 4 bin 500 senelik bir zaman diliminde çok az kesintiye maruz kalan yerleşim, antik kenti dünyanın 'en uzun süre yerleşimin görüldüğü ender alanlar' arasına taşıyor.

Friglerin başkenti olan Gordion'un yakın çevresinde dikkat çeken çok sayıda Tümülüs, milattan önce dokuzuncu yüzyıldan milattan önce üçüncü yüzyıla değin farklı dönemlere tarihleniyor.

Sitadel Höyüğü, Gordion Antik Kenti'ni oluşturan en önemli unsur olarak günümüze ulaşırken, erken dönem Frig Kalesi anıtsal yapıları ve surları da o dönem için Anadolu'daki benzersiz birer örnek olarak ön plana çıkıyor.

Yorumlar (0)