Bahçesine portakal dikerken fark etti: Kazıldıkça yenileri keşfediliyor

Hatay'a bağlı Arsuz ilçesinde, portakal bahçesi içinde bulunan 6'inci yüzyıla ait Kutsal Havariler Kilisesi'nin devam eden sezon kazısında bir kölenin özgür bırakılmasından sonra Tanrı'ya teşekkür etmek için yaptığı tespit edilen mozaik ortaya çıkarıldı.

KÜLTÜR-SANAT 10.01.2022, 22:54 12.01.2022, 10:13 Koray
Bahçesine portakal dikerken fark etti: Kazıldıkça yenileri keşfediliyor

Arpaçiftlik Mahallesi üzerinde Mehmet Keleş'in 2007 yılında bahçesine portakal fidanı dikmek isterken rastladığı ve gerçekleştirilen kazılarla Kutsal Havariler Kilisesi'nin yanı sıra hayvan figürleri, kemik kalıntılar, mozaikler ve taş mezarlar bulunan bölgede çalışmalar sürüyor.

Arkeologlar alandaki kazılarda, üstünde tavus kuşu figürü ve bir kölenin özgür bırakılmasından sonra tanrıya teşekkürlerini sunduğu yazıtın da bulunduğu mozaikli alanı ortaya çıkardı.

"Cenneti temsil ediyor"

Arkeoloji Müzesi Müdürü Ayşe Ersoy, basın mensuplarına, kentin doğası, kültürü ve tarihiyle dikkat çektiğini, Arsuz'un da ilk çağlardan beri liman kenti olarak değerli bir konumu olduğunu ifade etti. 

Ersoy, bahçesine fidan dikmek isteyen bir yurttaşın fark etmesiyle birlikte bulunan bölgede ulaşılan mozaiklerin ve kilisenin kentin 6'ıncı ve 12'inci yüzyıllarına açıklık getirmesi yönünden önem taşıdığını belirtti.

Ersoy, şu sözleri sarf etti: 

"Bulunan bu kilise, bir yurttaşın tesadüfen bir portakal fidanı diktiği esnada rastlanan bir bölgede. İlerleyen senelerde müze kurtarma kazısı başlatıldı ve 2022'ye kadar da sürdü. Burada 3 nefli bazilikal bir kilise gün yüzüne çıkarılıyor. Kilisenin taban kısmında mozaikler yer alıyor. Bu sene gerçekleştirilen kazılarda da yine bir mozaikli alan gün yüzüne çıkarıldı. Bir kölenin özgür bırakılmasından sonra Tanrı'ya teşekkürleri sunmak için yaptığı bir mozaiğe de rastlandı. Mozaiğin üstünde yazıt ve tavus kuşları var. Bu da cenneti temsil ediyor."

"Ziyarete açmayı amaçlıyoruz"

Bölgeye deniz turizmi için gelen çok sayıda turist olduğuna işaret eden Ersoy, kilisenin üstüne çatı yaparak ziyarete açmayı amaçladıklarını belirtti.

Vali Rahmi Doğan'ın da hususa karşı duyarlılığına vurgu yapan Ersoy, "Bu alan bir açık hava müzesi olarak hizmete açılacak. Kum, deniz, tarih bir bütün olarak gelen ziyaretçilerimizin beğenisine sunuluyor olacak." şeklinde konuştu.

Ersoy, kilisenin yer aldığı alanlarda büyük bir yerleşim yerinin de olabileceğini kaydederek, bu sebeple bölgede kazıların süreceğini sözlerine ekledi. 

Yorumlar (0)
-5
parçalı bulutlu