Aydın'da kurban törenlerinde kullanılan sunak bulundu

Aydın'daki Magnesia Antik Kenti'nde yapılan kazılar sonucunda bir gün yüzüne çıkarılan Zeus Tapınağı'ndaki sunak, Zeus kültü ile ilgili önemli bilgiler sundu. Sunağın, kurban törenlerinde kullanıldığı tahmin ediliyor. Çalışmayı yöneten Doç. Dr. Görkem Kökdemir, "Tapınağı ayağa kaldırmak için gerekli finansmanı bulmalıyız. Bu olursa 2025 yılında tapınak önünde ayakta röportaj verebiliriz." diye konuştu.

KÜLTÜR-SANAT 26.08.2023, 14:17 Hakan Öksüz
Aydın'da kurban törenlerinde kullanılan sunak bulundu

Aydın Germencik'teki Magnesia Antik Kenti'ni ayağa kaldırma çalışmaları sürüyor. Kazı çalışmaları, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Görkem Kökdemir tarafından yürütülüyor. 

Çalışmalar, 2 yıl önce başladı. Magnesia Antik Kenti'nde "dinsel agora" olarak belirlenen alanda Zeus Tapınağı'nın kalıntıları bulundu. Tapınağın batı kısmında yapılan çalışmalarda bulunan sunağın genişliği tam olarak 3 metre 53 santimetre. 70 santimetre yüksekliğe sahip olan sunağın uzunluğu ise 5 metre 10 santimetre.

"2022'de 600 mimari bloku ortaya çıkardık"

Tahminlere göre buradaki Zeus Tapınağı, kurban törenleri için de kullanılıyordu. Önceki yıl yaptıkları çalışmalarda yaklaşık 600 mimari bloku ortaya çıkardıklarını kaydeden Görkem Kökdemir, "Bu yılki çalışmalarda ise tapınaktaki zemin döşemesini gün yüzüne çıkardık. Tapınağın en üstüne kadar yükseltme çalışmaları yapıyoruz." dedi.

"Almanlar 100 yıl önce kazmış, bazı orijinal parçaları götürmüştü"

Zeus Tapınağı'nın Anadolu'daki en önemli tapınaklardan biri olduğuna vurgu yapan Kökdemir, "Tapınağın yüzde 80'ini ortaya çıkardık. 100 yıl önce Almanlar burayı kazmaya başlamıştı. Burada buldukları şeyleri, mimari elemanların yüzde 10'unu Almanya'ya götürdüler. Yüzde 90 imitasyon malzeme ekleyerek orada sergiye açtılar. Biz ise burada tapınağı yaklaşık 90 orijinal, yüzde 10 imitasyon malzeme olacak şekilde ziyarete açacağız." ifadelerini kullandı.

2025'i işaret etti

Hem belgeleme hem de kazı çalışmalarına devam ettiklerini kaydeden Kökdemir, "Bu yıl tapınaktaki mermerden inşa edilmiş sunağı ortaya çıkardık. Şimdiye kadar bilinmiyordu. Zeus kültü ile ilgili önemli bilgiler sundu bize. Tapınağı ayağa kaldırmak istiyoruz. Bunun için gerekli finansmanı bulmalıyız. Bu olursa 2025 yılında tapınak önünde ayakta röportaj verebiliriz." dedi.

Yorumlar (0)