"Arap Kadri ve Tarzan" filmi vizyon için gün sayıyor!

Volkan Öge ile Ömer Fikret Şen'in senaryosunu kaleme aldığı "Arap Kadri ve Tarzan" filmi, 15 Aralık'ta gösterime girmeye hazırlanıyor. 1980'li yılların ünlü karikatür karakteri Arap Kadri'nin günümüz İstanbul'unda başından geçenlerin anlatıldığı filmin oyuncu kadrosunda Ahmet Mümtaz Taylan, Necip Memili, Melis İşiten ve Zeynep Çamcı gibi isimler var. Oyuncular, filme dair açıklamalarda bulundu.

KÜLTÜR-SANAT 30.10.2023, 14:05 Hakan Öksüz
"Arap Kadri ve Tarzan" filmi vizyon için gün sayıyor!

"Arap Kadri ve Tarzan" filminin vizyona girmesi için sayılı gün kaldı. Karikatürist Tekin Aral'ın kaleminden çıkan "Arap Kadri" karakterinden uyarlanan film, 15 Aralık'ta izleyiciyle buluşacak. 

Volkan Öge ile Ömer Fikret Şen'in senaryosunu yazdığı filmin yönetmenliğini Emre Kavuk üstlendi. Filmin oyuncu kadrosunda Ahmet Mümtaz Taylan, Necip Memili, Yaşar Karakulak, Melis İşiten, Neslihan Yeldan, Zeynep Çamcı ve Hira Koyuncuoğlu gibi isimler yer alıyor.

Ahmet Mümtaz Taylan: "Yeni kuşak, bu karakterle tanışmış olacak"

Filme dair konuşan Ahmet Mümtaz Taylan, "Arap Kadri karakteri, benim gençli dönemimde herkes tarafından bilinirdi. Fırt ve Gırgır gibi dergilerin yeni sayılarının çıkmasını iştahla beklerdik. Arap Kadri karakterinin filminin çekiliyor olması sevindirici. Böylece şimdiki kuşak da bu karakterle tanışmış olacak. Filmde 30 yıl sonra günümüz İstanbul'una gelen Arap Kadri'nin başından geçenler anlatılıyor." ifadelerini kullandı.

"Eski ile yeninin karşılaşmasını anlatıyoruz bu filmde"

Mizah anlayışının değişen bir şey olduğunu kaydeden Taylan, "Her 10 yılda bir evriliyor mizah anlayışı. Mizahın dili de farklılaşıyor. Bu filmde eskiyle yeninin çatışmasını değil, karşılaşmasını anlatıyoruz. Elbette bu karşılaşma, bir yabancılaşmaya da yol açıyor. Yeniyi anlamlandırmakta zorlanıyor eski. Yeniye göre ise eski, bambaşka bir dünyadan geliyor. Kuşak kuşak ayrılarak birbirinden habersiz de olabilirsiniz. Bir arada da yaşayabilirsiniz. Bu tartışmayı alevlendirebilir film." dedi.

Necip Memili: "Avrupa'da bir dönem ses getirmiş bu karakter"

Başarılı aktör Necip Memili, filmde "Tarzan" karakterine hayat veriyor. 1980'li yıllara ait bir karikatür karakterinin beyazperdeye yansıtılacağını aktaran Memilli, "Benden yaşça büyük dostlarımın anlattığına göre Çok bilinen bir karaktermiş. Hatta Avrupa'da bile ses getirmiş bir dönem. Ben 1980'de doğduğum için yetişemedim ona. Bir karikatür karakterini canlandırmak değişik bir tecrübe." değerlendirmelerinde bulundu.

Gibi'nin Badanacı Ünal'ı Yaşar Karakulak: "O yılları tekrar hatırlayacağız"

"Gibi" dizisindeki "Badanacı Ünal" karakteriyle sosyal medyanın en çok paylaşılan isimlerinden biri olan Yaşar Karakulak, bu filmde su işleri müdürüne hayat veriyor. Harika bir komedinin izleyici ile buluşacağını söyleyen Karakulak, eski dönemlerin ve o zamanların mizah anlayışının yeniden hatırlanacağını kaydetti.

"Gibi" dizisinden de bahsetti

"Gibi" dizisindeki absürt rolünden de bahseden Karakulak, "Gerçekten çok hoş bir proje Gibi. Absürt komedi şimdilerde akla 'Gibi' geliyor. Hem ilginç hem gerçeküstü tipler. Gerçekliğin hem içinde hem de dışında olaylar. Seyircimiz, bu tip absürt komediyi daha iyi anlamaya başladı artık. Badanacı Ünal karakterinden etkilenen ve gerçekten badanacı olan bir karikatürist arkadaşımız bile var." dedi.

Hira Koyuncuoğlu, kabile üyesini canlandıracak

Genç oyuncu Hira Koyuncuoğlu, canlandırdığı "Zebra Zehra" karakterinin içine sindiğini söyledi. Kentteki kapitalist düzenden ve stresli hayattan kaçmaya çalışan bir kabilenin üyelerinden birini canlandırdığını kaydeden Koyuncuoğlu, "Sette sanki yıllardır berabermişiz gibi çalıştık. Herkes çok neşeliydi. Çekim sürecinde zorlanmadık bu yüzden." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)