44 bin yıl önce çizildi!

Endonezya’da bir mağarada "dünyanın en eski mağara resmi" bulundu. Uzmanlara göre çizim, yaklaşık 44 bin yıl önce resmedilmiş.

KÜLTÜR-SANAT 12.12.2019, 10:47
44 bin yıl önce çizildi!

Endonezya’da bir mağarada bulunan ve 44 bin yıl önce çizildiği tahmin edilen av sahnesinin "dünyanın en eski sanat örneği" olabileceği kaydedildi.

Sulawesi Adası’nda iki yıl önce keşfedilen 4.5 metre boyundaki mağara resminde, ilk insanlar tarafından mızrak ve halata benzer aletlerle kovalanan, koyu kırmızı bir renkle çizilmiş vahşi hayvanlar göze çarpıyor. 

Avustralya’nın Griffith Üniversitesi’nden bir ekip, resmin en az 43 bin 900 yıl önce Üst Paleolitik dönemde yapıldığını keşfetti.

Araştırmacılar, "Bu av sahnesi bildiğimiz kadarıyla hikâye anlatıcılığının en eski resimsel kaydı ve dünyadaki en eski simgesel sanat eseri" değerlendirmesini yaptı.

Çizimin aynı zamanda "sözlü anlatımın en eski delili" olduğunu kaydeden uzmanlar, "Bu kayda değer bir şey, çünkü hayali öyküler yaratma kabiliyeti insan dilinin evrimindeki ve modern bilişsel becerilerin gelişmesindeki en kritik ve son aşama olabilir" yorumunu yapıyor.

Sulawesi’de en az 242 mağara bulunduğuna işaret eden uzmanlar yeni keşiflerin yapılabileceğini aktardı.

"Dünyanın en eski resmi" olduğu düşünülen bir mağara resmi daha önce yine Endonezya'da bu kez Borneo Adası'nda bulunmuştu. Çizimin 40 bin yıl öncesine ait olduğu kaydedilmişti.

Yorumlar (0)
22
açık