Zübeyde Hanım, vefatının 98. yılında anıldı

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım, vefatının 98. yılında İzmir'de bulunan kabri başında anıldı.

GÜNDEM 14.01.2021, 22:16 15.01.2021, 15:04 Koray
Zübeyde Hanım, vefatının 98. yılında anıldı

Anma töreninde, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, sivil toplum örgütleri ve resmi kurumların temsilcileri, Karşıyaka ilçesinde bulunan anıt mezara çiçek ve çelenk bıraktı.

Anma törenine katılan çok sayıda kadın da anıt mezara karanfil bıraktı.

Aylin Nazlıaka, Zübeyde Hanım'ın bedenen dünyadan ayrılsa da, ölümsüz bir kişilik olduğunu belirtti.

Zübeyde Hanım'ın oldukça zor bir yaşamı olduğunu kaydeden Nazlıaka, "Sıra dışı bir kişilikti. Örneğin, okuma-yazma bilen kişi sayısının çok düşük olduğu bir dönemde, kendisi okuma-yazma öğrendi. Her zaman dünyayı, dünyada olanları yakından izleyen bir kişiydi. Çevresinde olup bitenlere karşı oldukça duyarlıydı. Türkiye'ye ve dünyaya yön veren bir lideri dünyaya getirdi ve yetiştirdi." şeklinde konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise, kentin İstiklal Mücadelesi'nde oldukça önemli bir yere sahip olduğunu hatırlatarak, "Şehrimiz, kurtuluşun ve kuruluşun şehridir. Bu şehrin insanları, bu şanlı geçmişten hep gurur ve onur duymuşlardır. Bu onurlarından biri de, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, annesi Zübeyde Hanım'ı Karşıyaka ilçemize emanet etmiş olmasıdır." dedi.
 

Yorumlar (0)
0
parçalı bulutlu