Zeren Ertaş asansör kazasında ölmüştü: Cezalar açıklandı

Üniversite öğrencisi Zeren Ertaş, Aydın'daki KYK Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda yaşanan asansör kazası nedeniyle 22 yaşında hayata gözlerini yummuştu. Zeren Ertaş'ın öldüğü kazaya dair başlatılan 5 sanıklı davada cezalar açıklandı.

GÜNDEM 10.07.2024, 18:16 10.07.2024, 19:12 Hakan Öksüz
Zeren Ertaş asansör kazasında ölmüştü: Cezalar açıklandı

Aydın Efeler'e bağlı Işıklı Mahallesi'nde yer alan KYK Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda asansör kazası yaşanmış, üniversite öğrencisi Zeren Ertaş (22) yaşamını yitirmişti. Türkiye'nin gündeminde yankı uyandıran kaza sonrası peş peşe tutuklama haberleri gelmişti.

Olayın ardından montajdan sorumlu firma sahibi H.T. ve asansör bakım firması yetkilisi M.B. tutuklanarak cezaevine konulmuştu. Daha sonra soruşturma derinleştirilmiş, firmanın mühendisleri olan U.İ. ile R.H.A. tutuklanmıştı. Firmada elektrik mühendisi olarak çalışan N.M'nin tutuksuz yargılandığı bildirilmişti.

Asansör bakım firması yetkilisine 5 yıl 6 ay 20 gün hapis cezası 

5 sanıklı davanın duruşması Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Sanıklar, taraf avukatları ve kazada ölen Zeren Ertaş'ın yakınları duruşmaya katıldı. 

"Taksirle ölümüne sebep olma" suçunu işlediği kaydedilen asansör bakım firması yetkilisi M.B'ye 5 yıl 6 ay 20 gün hapis cezası verildi. M.B, 2 yıl süreyle meslekten men edildi.

Diğer sanıklara verilen cezalar

Montajdan sorumlu firmanın sahibi H.T'nin yanı sıra makine mühendisleri olan U.İ. ve R.H.A'ya da 2 yıl 11 ay hapis cezası verildi. U.İ, R.H.A. ve H.T'nin tahliyesine karar verildi. Elektrik mühendisi N.M. ise beraat etti.

Yorumlar (0)