Yurtdışı oyları neden 5 asma kilitli odada?

Yurt dışında verilen 1 milyon 691 bin oy mühürlü torbalar başkente geldi. ATO Congresium’a alınan oylar 5 kilitli bir odaya konuldu. Peki, neden 5 asma kilit takılıyor?

GÜNDEM 12.05.2023, 12:32 14.05.2023, 10:02 Merve Yüksel
Yurtdışı oyları neden 5 asma kilitli odada?

Ankara'ya, yurtdışında kullanılan 1 milyon 691 bin 531 oy pusulasının bulunduğu mühürlü torbaların getirilmesi işlemi tamamlandı. Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu'na ulaşan oylar, ATO Congresium'da özel güvenlik önlemleri alınan bir odada, üzerinde 5 asma kilidi bulunan bir kasa içinde saklanıyor.

Kapıya takılan kilitlerden bir tanesi Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu Başkanı’na, diğer asma kilitler ise İYİ Parti, MHP, CHP ve AK Parti temsilcilerine ait.

“Güvenlik personelleri kesintisiz olarak görev yapıyor”

Söz konusu kilitler beş kişinin bir araya gelmesi sonucunda açılabilecek. ATO Congresium’da ayrıca hem içeride hem de giriş kapılarında, güvenlik personelleri kesintisiz olarak görev yapıyor. 14 Mayıs günü gerçekleştirilecek seçimler çerçevesinde yurtdışı seçmen kütüğüne kaydı bulunan 3 milyon 416 bin 98 seçmen adına 73 ülke ve 156 bölgede sandık kurulları sağlanmış, burada gerçekleştirilecek oy kullanma faaliyetleri 9 Mayıs günü tamamlanmıştı.

Yurtdışından taşınan oylar, Türkiye’de oy verme işleminin sona ermesinin ardından diğer sandıklarla beraber eşzamanlı olacak şekilde açılacak. Oyların dökümleri ve sayımları Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı kontrolünde gerçekleştirilecek. Gümrüklerde oy kullanımı 14 Mayıs saat 17.00’a kadar devam edecek.

Yorumlar (0)