Yunan basını çıldırdı: İstanbul'un düşüşünü kutlamak için...

Yunanlar, İstanbul'un fethinin 567'nci yılı dolayısıyla Ayasofya'da Fetih Suresi'nin okunacağı açıklanınca rahatsız oldu. Yunan basınının, "Erdoğan meydan okuyor, İstanbul'un düşüşünü kutlamak için dua edilecek" gibi manşetler attığı görüldü. 

GÜNDEM 29.05.2020, 10:00
Yunan basını çıldırdı: İstanbul'un düşüşünü kutlamak için...

Osmanlı İmparatorluğu'nun 7'nci padişahı Fatih Sultan Mehmet komutasındaki Osmanlı ordusu, 29 Mayıs 1453 tarihinde fethetti. Bu fetihle Orta Çağ'ı kapatıp Yeni Çağ'ı açan Fatih Sultan Mehmet, Ayasofya Kilisesi'ne sığınan din adamları ile halkın yanına gitti. 

Halk, özellikle de rahipler Fatih Sultan Mehmet'in önünde diz çöktü. Bunun üzerine Fatih Sultan Mehmet, ayağa kalkmalarını isteyerek, "Sizin malınıza, canınıza zarar gelmeyecek. Şehirden gitmek isteyenler gidebilir. Gitmek istemeyenler dini açıdan özgürdür." dedi.

İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti oldu. Ayasofya Kilisesi de fethin ardından camiye dönüştürüldü. Ayasofya Camii'nin gerçek adı "Fetih Camii’dir. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, İstanbul'un fethinin 567'nci yılı dolayısıyla Ayasofya'da Fetih Suresi'nin okunacağını bildirdi. 

Yunan basını, Ayasofya'da Fetih Suresi'nin okunacağı açıklanınca rahatsız oldu. 

Basının,  "Türklerden eşi benzeri görülmemiş meydan okuma...", "Erdoğan meydan okuyor, İstanbul'un düşüşünü kutlamak için dua edilecek" gibi manşetler attıkları fark edildi. 

Yorumlar (1)
hatice 2 yıl önce
Cumhurreisimizden Allah razı olsun ezan susmaz bayrak inmez
29
az bulutlu