Yüksek Askeri Şura toplanıyor: YAŞ üyeleri Anıtkabir'de

Yüksek Askeri Şura (YAŞ), Beştepe'de bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak. Toplantı öncesinde YAŞ üyeleri Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte Anıtkabir'i ziyaret etti.

GÜNDEM 03.08.2023, 09:19 03.08.2023, 17:07 Özgü Kübra
Yüksek Askeri Şura toplanıyor: YAŞ üyeleri Anıtkabir'de

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacak olan YAŞ toplantısına Şura üyeleri Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Genelkurmay Başkanı olarak görevlendirilen Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan katılacak.

YAŞ üyeleri Anıtkabir'de

YAŞ üyeleri, toplantı öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte Anıtkabir'i ziyaret etti. Erdoğan, Anıtkabir özel defterini imzaladı. 

Toplantıda Genelkurmay Başkanı belirlenecek

YAŞ'ta masaya yatırtılması beklenen en önemli başlıklardan biri de Yaşar Güler'in Milli Savunma Bakanı olmasının ardından yerine Genelkurmay Başkanlığı'na atanacak isim. Güler'in Bakan olması ile birlikte Kara Kuvvetleri Komutanı Musa Avsever, Genelkurmay Başkanı olarak görevlendirilmişti. Beştepe’de yapılacak bugün yapılacak toplantıda, bu görevin devredileceği isim belirlenecek.

Yüksek Askeri Şura'da, yeni kuvvet komutanları ya da mevcut komutanların görev sürelerinin de uzatılıp uzatılmayacağı yönünde karar verilecek.

Toplantıya ilk kez katılacak isimler var

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ve Adalet Bakanı Yılmaz Tunç toplantıya ilk kez katılacak.

Daha önce Genelkurmay Başkanı unvanı ile YAŞ üyesi olarak toplantılarda yer alan Yaşar Güler de masaya bu defa Milli Savunma Bakanı sıfatıyla oturacak.

YAŞ'ta alınacak olan kararlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayının ardından uygulamaya koyulacak.

Yorumlar (0)