YPG/YPJ'nin sözde sorumlusu Uman Derviş etkisiz!

YPG/YPJ terör örgütünün sözde Münbiç sorumlusu Uman Derviş, MİT operasyonuyla etkisiz hale getirildi. Suriye'nin Münbiç bölgesinde yapılan operasyonla etkisiz hale getirilen terörist, Türkiye'deki metropollerde eylem gerçekleştirmek için kurulan bir birimin sözde sorumluları arasında gösteriliyordu.

GÜNDEM 19.09.2023, 10:10 19.09.2023, 17:12 Hakan Öksüz
YPG/YPJ'nin sözde sorumlusu Uman Derviş etkisiz!

Suriye'nin kuzeyinde nokta operasyonlarına devam eden Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), YPG/YPJ terör örgütünün sözde Münbiç sorumlusu Uman Derviş'i etkisiz hale getirdi. "Şervin Derik" kod adıyla tanınan terörist, Türkiye'deki metropollerde eylem gerçekleştirmek için kurulan PKK/Şehit Salih Metropol Birimi'nin sözde sorumlularından biriydi.

1998 yılında PKK'nın kırsal kadrolarına dahil oldu

Zeytin Dalı ile Fırat Kalkanı Harekatı bölgesindeki güvenlik güçlerine yapılan saldırıların talimatını veren teröristlerden biri olan Uman Derviş, 1998 yılında örgütün kırsal kadrolarına dahil oldu. Şervin Derik, Şervin Serdar ve Sara gibi kod adlarıyla tanınan teröristin bomba yapımı ve suikast eğitimi aldığı biliniyor.

Avrupa ülkelerinin yetkilileriyle görüşüyordu

2014'e kadar Suriye'den Irak'a örgüt mensubu devşiren Uman Derviş, PKK'nın şehir eylemlerinin organizatörlerinden biriydi. Kentte gizlenme eğitimi de alan terörist, 2015'te İzmir'e gelerek bazı faaliyetler yürüttükten sonra Suriye'ye geçmişti. YPG temsilcisi olarak 2015 ve 2016 yıllarında Avrupa'ya giderek bazı ülkelerin yetkilileriyle görüşen Uman Derviş, 2021'de "YPG istihbaratının sözde dış ilişkiler sorumlusu" oldu.

Yorumlar (0)