Yola atıp kaçmışlardı, arkasındaki neden ortaya çıktı

Samsun'da, ırmak kenarına dökülen karpuzlarla ilgili inceleme başlatıldı. Adana'dan Samsun'a ürün taşıyan bir nakliye firmasının, zincir market BİM'e getirdiği hasarlı karpuzları bu alana bıraktığı belirlendi. Olayın ardından yetkililer, çevre kirliliğine neden olan bu durum hakkında soruşturma başlattı ve sorumlular hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılacağını açıkladı.

GÜNDEM 12.06.2024, 22:31 14.06.2024, 15:00 Melina Ay
Yola atıp kaçmışlardı, arkasındaki neden ortaya çıktı

Olay, dün Samsun’un İlkadım ilçesi Güzeldere Mahallesi'nde yaşanmıştı. Yol ve Mert Irmağı kenarına atılan karpuzlar oradan geçen çevre sakinlerinin dikkatini çekip yetkililere haber verilmişti. Durumun duyurulması üzerine yetkililer, harekete geçti.

Samsun Valiliği, İl Ticaret Müdürlüğü'ne ırmak kenarına dökülen karpuzlarla ilgili derhal inceleme başlatılması talimatını verdi. İl Ticaret Müdürü Kürşat Turpçu, olay yerine giderek yerinde incelemeler yaptı. Araştırmalar sonucunda, Adana'dan bir nakliye firmasının BİM'e karpuz taşıdığı ve hasarlı olanları yol kenarına ve ırmak kenarına döktüğü tespit edildi. İl Ticaret Müdürlüğü, ilgili nakliye firmasını fatura kayıtları üzerinden belirledi ve konuyu Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı'na ileterek gerekli işlemlerin başlatılmasını sağladı.


İl Ticaret Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Samsun Büyükşehir Belediyesi ile birlikte olay yerinde detaylı incelemeler yapıldığı belirtildi. İncelemelerde, ulusal zincir marketlerden BİM'in Adana'daki bir nakliye firması aracılığıyla günlük olarak dökme usulüyle karpuz getirdiği öğrenildi. Bu bilgilerin ardından, BİM'in depo ve lojistik müdürü ile olay yerinde kapsamlı bir inceleme gerçekleştirildi. Görüşmeler sonucunda, Mert Irmağı kenarına dökülen karpuzların BİM tarafından kabul edilmeyen hasarlı karpuzlar olduğu ve dökme işleminin nakliye firması tarafından yapıldığı ifade edildi. Olay yerinde sadece kırık ve hasarlı karpuzlar değil, aynı zamanda taşınma sırasında karpuzların zarar görmemesi için kasalara konulan sap-saman altlıklarının da çevreye zarar vererek döküldüğü görüldü. Bu durum üzerine, BİM'den nakliye firmasına ait gerekli bilgi ve belgeler temin edilerek konu Samsun Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı'na iletildi.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, konu hakkında kendilerine bilgi ulaştığını belirtti. Bayram, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığının ceza kesme yetkisine sahip olmadığını, Kabahatler Kanunu çerçevesinde ceza işlemlerinin Zabıta Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirildiğini ifade etti. Ayrıca, olayın İl Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğüne iletildiğini ekledi. İl Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü yetkilileri ise, Çevre Kanunu kapsamında gerekli cezai işlemleri uygulayacaklarını açıkladı.

Yorumlar (0)