YKS'de ikinci oturum AYT sona erdi: Sınavı saniyelerle kaçıranlar oldu!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 81 il ve Lefkoşa'da gerçekleştirilen ve 2 milyon 19 bin 709 adayın katıldığı 2024-YKS’nin ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT) tamamlandı. Öğrenciler sınav salonlarında ter dökerken, aileleri dışarıda heyecanla bekledi. Ancak, bazı öğrenciler geç kaldıkları için sınava katılamadı. İşte YKS'nin ikinci oturumunda yaşananlar...

GÜNDEM 09.06.2024, 14:28 09.06.2024, 14:29 Buse Önder
YKS'de ikinci oturum AYT sona erdi: Sınavı saniyelerle kaçıranlar oldu!

Bugün gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ikinci oturumu Alan Yeterlilik Testi (AYT) tamamlandı. Saat 10.15'te başlayan sınav, 13.15'te sona erdi. Türkiye genelinde 6 bin 231 bina ve 112 bin 695 salonda gerçekleştirilen sınavda 282 bin 812 kişi görev aldı.

AYT’ye 2 milyon aday katıldı

AYT’ye toplamda 2 milyon 19 bin 709 aday başvurdu. Adaylar, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi'nde 40 soru, Sosyal Bilimler-2 Testi'nde 40 soru, Matematik Testi'nde 40 soru, Fen Bilimleri Testi'nde 40 soru olmak üzere 160 soruyu 180 dakika içinde yanıtladı. Sınav maratonu saat 15.45’te başlayacak Yabancı Dil Testi ile devam edecek.

Sınav öncesi ve sonrası yaşananlar

Sınav öncesinde öğrenciler, görevliler tarafından kimlik ve belge kontrolünden geçirilirken, polis ekipleri de üst araması yaptı. Aileler ise çocuklarını beklemek üzere okulların çevresinde toplandı. Sınava geç kalan bazı adaylar bu yıl da koşarak sınava yetişmeye çalıştı.

Yunus timi imdada yetişti

Edirne’de sınav giriş belgesini unutan bir öğrenciye Yunus Timi polisleri yardımcı oldu. Öğrencinin belgesini almak üzere evine gidip geri getiren polisler, öğrencinin sınava zamanında girmesini sağladı.

Kimliğini evde unuttu

Beylikdüzü’nde, AYT’ye girmek üzere olan bir öğrenci, kimliğini evde unuttuğunu fark edince gözyaşlarına boğuldu. Neyse ki öğrencinin imdadına kardeşi yetişti. Kapıların kapanmasına saniyeler kala kimliğini alan öğrenci, sınava girebildi. Ancak, sınava geç kalan bir başka öğrenci içeri alınmadı.

Polis yardımıyla sınava yetişti

Adana’da kimliğini kaybeden bir öğrenci, Seyhan polisi tarafından önce ilçe nüfus müdürlüğüne götürülerek geçici kimlik kartı çıkartıldı, ardından sınav merkezine götürülerek sınava yetiştirildi. Ankara’da ise geç kalan öğrenciler, polis ekipleri tarafından okullarına ulaştırıldı.

Küpesi kerpetenle kesildi

Gelibolu’da ücretli öğretmenlik yapan üniversite adayı Büşra A, sınava girmek için geldiği 100. Yıl Barış Ortaokulu’nda küpesini çıkaramayınca zor anlar yaşadı. Görevliler de küpeyi çıkaramayınca Büşra A, gözyaşlarına hakim olamadı. Son çare olarak bir görevlinin kerpetenle küpeyi kesmesi üzerine, Büşra A sınavın başlamasına saniyeler kala sınav salonuna girmeyi başardı.

Yorumlar (0)