"Yeni normal" başladı! İşte kaldırılan tüm yasaklar...

Türkiye'de yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında normalleşme süreci başladı. Seyahat yasağı başta olmak üzere pek çok yasak kaldırıldı. İşte tüm ayrıntılar...

GÜNDEM 01.06.2020, 09:31
"Yeni normal" başladı! İşte kaldırılan tüm yasaklar...

Türkiye'de yeni tip koronavirüs (Covid) ile mücadele kapsamında İstanbul, Ankara ve İzmir'in de aralarında yer aldığı 15 ilde uygulanan iki günlük sokağa çıkma yasağı sona erdi. Yasağın bitmesinin ardından "yeni normal" hayat tam anlamıyla başladı. 

İşte kaldırılan yasaklar...

Seyahat yasağı yok

Zonguldak ile 14 büyükşehir için uygulanan seyahat yasağı artık bitti.

Restoran ve kafeler açılıyor

Restoran, kafe, lokanta, kıraathane,  pastane, çay bahçesi, kahvehane ile dernek lokalleri (okey, iskambil, nargile satışları, tavla oyunları ile direkt temasa yol açacak şekilde dans ve oyun için gerçekleştirilen canlı müzik faaliyetleri hariç) açıldı.

Kurslar ve kreşler açıldı

Sürücü kursları, yabancı dil kursları, bilgisayar kursları ile kreşler yeniden faaliyete geçti. 

Kamuda esnek çalışma düzeni sona erdi. 

Park ve bahçeler açıldı

Kaplıca, yüzme havuzu, sauna, hamam ve SPA merkezleri gibi işletmeler yeniden açıldı. Piknik alanları, park ve bahçeler, mesire ve ören yerleri ile sahiller (plajlar) açıldı. Buralarda spor, piknik ve yürüyüş yapmak, gezmek ve balık tutmak serbest bırakıldı. 

Müzeler kapılarını açtı

Milli Saraylara bağlı müzeler, 75 günün ardından bugün tekrar ziyaretçilere kapılarını açtı. 

Giyim pazarları (sosyete pazarı) yeniden kurulmaya başlandı.

İç hat seferleri başladı

Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) en çok vurduğu sektör, hava yolu sektörü oldu. Hava yolu şirketleri, bugün itibarıyla iç hat seferlerine başladı.

65 yaş ve üstü vatandaşlar koşullu seyahat edebilecek

65 yaş ve üstü vatandaşlar, Seyahat İzin Belgesine sahip olmaları ve gidecekleri şehirlerden en az bir ay boyunca dönmemek koşuluyla tek yönlü olarak seyahat edebilecek.

18 yaş altı vatandaşlar için ebeveyn şartı

Sokağa çıkma yasağı uygulanan 18 yaş ve altı çocuklar, yanlarında veli/vasisinin bulunması koşuluyla Seyahat İzin Belgesine sahip olmadan şehir içi ve şehirlerarası seyahat yapabilecek.

Yorumlar (0)
18
kapalı