Yasağa uymayan 24 bin 88 kişiye idari işlem uygulandı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 31 ilimizde uygulanması kararlaştırılan 2 günlük sokağa çıkma yasağı daha önce açıklandığı üzere bu gece saat 24.00 itibarıyla sona erecek. Bakanlık tarafından 2 günlük sürede yasağı ihlal edenlerin sayısı açıklandı.

GÜNDEM 12.04.2020, 21:12 12.04.2020, 22:56 Burak!
Yasağa uymayan 24 bin 88 kişiye idari işlem uygulandı

İçişleri Bakanlığı'ndan 30 büyükşehir ve Zonguldak'ta uygulanan sokağa çıkma yasağına ilişkin açıklama yapıldı.

31 il genelinde yasağı ihlal edenlerin sayısı açıklanırken, 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkma yasaklarının devam ettiği hatırlatıldı.

İçişleri Bakanlığı yasağı ihlal edenlerin sayısını açıkladı

24 bin 88 kişi yasağı ihlal etti

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Sokağa çıkma yasağı başladığı andan itibaren bu kuralı ihlal eden toplam 24 bin 88 kişiye adli ya da idari işlem gerçekleştirilmiştir" denildi.

"63 milyon 640 bin vatandaşımızın neredeyse tamamına yakını evinde kaldı"

Bakanlıktan yapılan bu gece 24.00'da sonlanacak sokağa çıkma yasağına ilişkin yazılı açıklamada, "Sokağa çıkma yasağı uygulanan illerimizde bulunan 63 milyon 640 bin vatandaşımızın neredeyse tamamına yakını alınan karara evlerinde kalarak yüksek bir oranda uyum göstermişlerdir. Vatandaşlarımıza göstermiş olduğu bu duyarlı davranıştan dolayı bir kez daha teşekkür ediyoruz. Ayrıca 31 ilimizdeki söz konusu yasak sona erdikten sonra kapalı olması gereken, market, süpermarket, büfe vb. iş yerlerinin açık olduğu tespit edildiği takdirde, bu iş yerlerine ve bu iş yerlerinden alışveriş yapanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve TCK'nın ilgili maddeleri kapsamında adli ve idari işlem uygulanacaktır. Yasak bulunmayan yerlerde ise sosyal mesafe kuralına uymayanlara aynı şekilde adli ve idari işlem gerçekleştirilecektir. Bakanlığımızca bu konuda 31 ilin valilikleri ve kolluk birimlerine gerekli talimat verilmiştir. Kovid 19 ile salgını ile mücadelemiz kararlı bir şekilde devam etmektedir. Bu kapsamda uygulamaya konulan diğer tedbirler ile birlikte 31 ilimizdeki şehir giriş/çıkışı, ülke genelinde 65 yaş üstü veya kronik rahatsızlığı bulunan ya da 20 yaş altındaki vatandaşlarımızın sokağa çıkma yasakları (istisnalar hariç) aynı şekilde devam etmektedir. Vatandaşlarımızdan yaşadığımız pandemi süreci sona erene ve hayatın normal akışına dönünceye kadar zorunlu olmadıkça evlerinden dışarı çıkmamalarını, sosyal mesafe ve sosyal izolasyon kurallarına uymalarını rica ediyoruz. Kovid 19 salgınını en kısa sürede atlatmak için vatandaşlarımızın desteğine ihtiyacımız devam etmektedir. Hep birlikte başaracağız." ifadesi kullanıldı.

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu