Yargıtay'dan Belçika Yüksek Mahkemesi'ne tepki!

Yargıtay, Belçika Yüksek Mahkemesinin "PKK'lıların yargılanmasına engel olan kararına" tepki gösterdi.

GÜNDEM 03.02.2020, 17:31
Yargıtay'dan Belçika Yüksek Mahkemesi'ne tepki!

Yargıtay Başkanlığı, Belçika Yüksek Mahkemesinin bölücü terör örgütü PKK ile ilgili kararına ilişkin, "Belçika Yüksek Mahkemesi, bu kararıyla (PKK'lıların yargılanmasının engellenmesi) sadece PKK'ya açık destek vermekle kalmamış, aynı zamanda kendi ülkesindeki küresel terörizm faaliyetlerine de yeşil ışık yakmıştır." tepkisinde bulundu.

Yargıtay Başkanlığının açıklamasında, bölücü terör örgütü PKK'nın pek çok AB (Avrupa Birliği) ülkesinin yanı sıra ABD (Amerika Birleşik Devletleri), Kanada ve Avustralya gibi birçok ülkenin terör örgütleri listesinde bulunduğu, Avrupa Birliği (AB)'nin 2004 yılında PKK'yı terör örgütü olarak tanıdığı, NATO'nun (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü) da çeşitli belge ve açıklamalarında, PKK'ya terör örgütü olarak atıfta bulunduğu hatırlatıldı.

Bölücü terör örgütü PKK ve Suriye'deki uzantısı PYD/YPG'nin terör faaliyetlerinin, Türkiye'de son 35 yılda on binlerce sivilin ölümüne, çok daha fazlasının yaralanmasına ve çeşitli nüfus hareketlerinin yaşanmasına sebep olduğu vurgulanan açıklamada, terör yüzünden insanların yaşadıkları manevi zararların telafisinin mümkün olmadığı belirtildi.

Açıklamada, bölücü terör örgütü PKK'nın farklı kaynaklardan finansman sağladığı, bu kapsamda devam eden 5 binden fazla soruşturma ve dava olduğu, bu örgütle ilişkili kuruluşların Avrupa'da demokratik hak ve özgürlükleri istismar ettikleri ifade edildi.

Bölücü terör örgütü PKK'nın Avrupa ülkelerindeki gençleri sistematik olarak kadrolarına katmaya ve kamplarında eğitmeye devam ettiği belirtilen açıklamada, örgütlü suç, insan kaçakçılığı ve uyuşturucu kaçakçılığı faaliyetlerinde de bulunulduğu dile getirildi.

"Ayrım yapılmadan, terörizmin her türlüsü ile mücadele edilmeli"

Belçika Yüksek Mahkemesi'nin ocak ayı sonunda, somut maddi ve hukuki gerçeklere rağmen, terör örgütü PKK ile bağlantılı 36 özel ve tüzel kişiye karşı Belçika Federal Savcılığının 2010 yılında başlattığı soruşturmanın yargıya taşınmasını önleyen Belçika İddianame Odası kararını onayladığı anımsatılan açıklama şu şekilde sürdürüldü:

"Belçika yargısının bu kararının, aralarında sivillerin, çocukların hatta bebeklerin de olduğu 40 binden fazla vatandaşımızın ölümünden sorumlu olan ve AB terör örgütleri listesinde yer alan PKK'ya açık bir destek niteliği taşıması kaygı vericidir. PKK ile aynı havuzdan beslenen terör örgülerinin 2016'nın Mart ayında Brüksel'deki metro istasyonunda ve havalimanında yaptığı bombalı saldırılar, terörizmin her türlüsü ile ayrım yapılmadan mücadele edilmesinin gerekli olduğunu göstermektedir. Belçika Yüksek Mahkemesi, bu kararıyla sadece PKK'ya açık destek vermekle kalmamış, aynı zamanda kendi ülkesindeki küresel terörizm faaliyetlerine de yeşil ışık yakmıştır."

Yargıtay'ın açıklamasında, zaman zaman birbirlerine taşeronluk yaptıkları bilinen küresel terör örgütleri arasında ayrım yapılmasının ileride Belçika da dâhil olmak üzere Avrupa'daki siviller bakımından tehdit oluşturacağı hatırlatılarak, "Bu vahim kararın anlamına ve sonuçlarına dikkat çekmek amacıyla Yargıtay Başkanı Sayın İsmail Rüştü Cirit tarafından Belçika Yüksek Mahkemesi Başkanına bir mektup yazılmıştır." denildi.  

Yargıtay'ın açıklamasında, hakimlerin adaletin doğru yönetilmesi konusunda hem bireysel hem de kolektif sorumluluk taşıdıkları, bunun sadece Türkiye sınırları içinde değil uluslararası alanda da adaletin gerçekleştirilmesine ve hukuk düzeninin korunmasına katkı sağlamayı içerdiği kaydedildi.

Olay

Belçika Federal Savcılığı, 2010 yılında "terör örgütü PKK bağlantılı 36 özel ve tüzel kişiye karşı" soruşturma başlatmıştı.

Belçika İddianame Odası ise, Belçika Federal Savcılığı tarafından başlatılan soruşturmanın yargıya taşınmasını önleyen bir karar almıştı.

Belçika Yüksek Mahkemesi ise Belçika İddianame Odası tarafından alınan bu kararı onayarak "PKK'lılar hakkında başlatılan soruşturmanın yargıya taşınması"nın önünü tamamen kapatmıştı.

Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu