Yargıtay'dan Ahmet Altan kararı

Yargıtay, FETÖ davasında ceza alan Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkındaki hükmü bozdu. Altan'ın tahliye edilmesine karar verildi.

GÜNDEM 14.04.2021, 20:18 15.04.2021, 15:36 Koray
Yargıtay'dan Ahmet Altan kararı

FETÖ'nün darbe çağrışımı davasında 'silahlı terör örgütüne isteyerek ve bilerek yardım' suçundan Nazlı Ilıcak için verilen 8 yıl 9 ay ve Ahmet Altan için verilen 10 yıl 6 ay hapis cezasına dair temyiz incelemesi tamamlandı. 

Altan için tahliye kararı

Aktarılan bilgilere göre, her iki şahıs hakkındaki hükmü bozan daire, tutuklu sanık Altan'ın, tutuklulukta geçirdiği süre ve bozma gerekçesi dikkate alınarak tahliye edilmesine karar verdi.

Ilıcak 8 yıl 9 ay, Altan 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı

Altan ve Ilıcak daha evvel FETÖ'nün darbe çağrışımı davasında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmış ve 'darbeye teşebbüs etme' suçu gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi ise söz konusu şahısların eylemlerinin 'silahlı terör örgütüne isteyerek ve bilerek yardım' suçunu oluşturduğu gerekçesi ile hükmü bozmuştu.

Bu durum üzerine tekrar yargılama gerçekleştiren İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, 4 Kasım 2019 tarihinde 'silahlı terör örgütüne isteyerek ve bilerek yardım' suçundan Ilıcak'ı 8 yıl 9 ay, Altan'ı ise 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırmıştı. Kararın temyize gitmesi üzerine dosya tekrar Yargıtay'a gelmişti.

Yorumlar (0)
24
açık