"Vuhan" denilen Ankara'ya sokağa çıkma yasağı mı geliyor?

Ankara Valisi Vasip Şahin, vaka sayılarının ciddi derece artış gösterdiği kentte sokağa çıkma yasağının gündemde olmadığını ifade etti. Ankara, birçok kişi tarafından Vuhan'a benzetilmişti. 

GÜNDEM 04.09.2020, 12:21 04.09.2020, 12:29
"Vuhan" denilen Ankara'ya sokağa çıkma yasağı mı geliyor?

Ankara'da yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakaları patladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakalarının en fazla olduğu kenti "Ankara" olarak açıklamıştı.

"Ankara, Vuhan oldu" denilmişti

Bakan Koca, Ankara'nın İstanbul'u ikiye katladığını belirterek, başkentlilerin endişelenmesine neden olmuştu. 

Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden Ankara'nın durumuna bakan kişiler, kıpkırmızı bir harita ile karşılaşmış, bunun üzerine sosyal medyada başkent "Vuhan"a benzetilmişti. 

Sokağa çıkma yasağı gelecek mi?

Bunun üzerine Ankara'da sokağa çıkma yasağı uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin soru işaretleri oluşmuştu. 

Ankara Valisi Vasip Şahin, bugün yaptığı açıklamada, başkentte sokağa çıkma yasağının gündemde olmadığını ifade etti.

"Gündemimizde yok"

Vali Şahin, sokağa çıkma yasağının zor bir durum olduğuna dikkat çekerek, böyle bir yasağı uygulamak istemediklerini, sınırlama getirmeden de yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakalarının azalabileceğini söylemişti.

Şahin, ilk olarak çeşitli önlemler getirileceğini, bunun için bakanlık ile görüşmede bulunduklarını kaydetti. 

"Esnek mesai sistemine geçildi"

Ankara'da yaşayan vatandaşlar için önümüzdeki dönemde ilave önlemler alınacağını belirten Şahin, şu anda esnek mesai sisteminin uygulandığını aktardı. 

Şahin, kamu kurum ve kuruluşlarında kronik rahatsızlığa sahip olan kişiler ile hamile olan kadınların idari izinli sayıldığını, 60 yaş üstü vatandaşların da evden çalışacağını bildirdi.

"Olumsuz bir tablo var"

Bütün ilçelerde ayrıntılı bir denetleme gerçekleştirileceğini kaydeden Şahin, farkındalık yaratmayı hedeflediklerini ve hep birlikte mücadele etmenin önemli olduğunu söyledi. Şahin, bunun kolay olmadığını ancak Türkiye'nin daha önce bu konuda başarılı olduğunu ifade etti. 

Şahin, Ankara'nın yeni tip koronavirüste (Covid-19) olumsuz bir tabloya sahip olduğuna dikkat çekerek, başkent genelinde denetimler gerçekleştirildiğini belirtti.

"İzolasyonu sağlamaya çalışıyoruz"

Yeni tip koronavirüse (Covid-19) yakalanan ve temaslı olan kişilerin izole edilmesini sağlamaya çalıştıklarını aktaran Şahin, filyasyon ekiplerinin temaslıları tek tek belirlediğini ve izolasyonu sağlamaya çalıştığını söyledi.

Şahin, ekiplerin her yeri denetlediğine dikkat çekerek, herkesin tedbirlere dikkat etmesi ve hassas davranması durumunda başarı elde edilebileceğini kaydetti. 

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu