Vuhan'dan Türkiye'ye gelecek 'Koca Yusuf' döndü

Ankara'dan havalanan TSK'ya ait Türk vatandaşlarını getirecek olan dev kargo uçağı Ankara'ya indi

GÜNDEM 01.02.2020, 20:26 01.02.2020, 21:42 Burak!
Vuhan'dan Türkiye'ye gelecek 'Koca Yusuf' döndü

Çin'in Vuhan kentinde bulunan Türk vatandaşları dünyanın sorunu haline gelen koronavirüs nedeniyle tahliye edildi.

"Virüsün hızlı bir şekilde yayılmasının sebebi..."

Ankara Etimesgut Havalimanı'nda gazetecilere açıklama yapan Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen, ''Kriz masası oluşturduk. Virüsün hızlı bir şekilde yayılmasının sebebi Çin'deki yılbaşı tatili. Tatil sebebiyle 3 milyar seyahat gerçekleştiriliyor.'' ifadelerinde bulundu.

6 vatandaş dönmek istemedi

Büyükelçi Abdulkadir Emin Önen, ''Çok hummalı bir çalışmayla Vuhan'daki vatandaşlarımızın konumlarını haritada tespit ederek onları nasıl götüreceğimizin planını yaptık. Vatandaşlarımızın hiçbirinde virüs tespit edilmedi. Vatandaşlarımızın hiçbirini orada bırakamazdık. 6 vatandaşımız gelmek istemedi. Sosyal medya platformlarında kimlik bilgileri paylaşılmış, bunun kendileri için çok hassas olduğu takdirinde bulunan bazı vatandaşlarımız gelmekten vazgeçti.'' açıklamalarında bulundu.

Milli Savunma Bakanlığı sosyal medya hesabından duyurdu

MSB'nin sosyal medya hesabı Twitter'dan yapılan paylaşımda, ''Koca Yusuf Operasyonu başarılı şekilde tamamlandı. Türk ve dost ülke vatandaşlarını Çin’in Vuhan kentinden alarak Ankara’ya getiren uçağımız yaklaşık 32 saatlik tahliye operasyonunu tamamlayarak Ankara’daki Etimesgut Havaalanına indi.'' açıklamalarında bulunuldu.

Havaalanına inen uçak, pistin uzak noktasına çekildi. Uçağın mürettebatı, teknik ekibi, sağlık personeli ve yolcular dahil olmak üzere toplam 62 kişi, 17 ambulansla kendileri için hazırlanan Dr. Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edilecek. 62 kişi, özel olarak hazırlanan ve başka hasta bulunmayan hastanede 14 gün boyunca tek kişilik odalarda karantinada gözlem altında tutulacak.

Pekin Büyükelçisi: Sosyal medya bilgileri paylaşılmış

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile birlikte yolcuları karşılayan Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen, Türkiye'ye gelmekten son anda vazgeçen 6 kişinin durumuna ilişkin açıklama yaptı. Önen, "Biz bu vatandaşlarımızı havaalanına 200-300 kilometre uzaklıktaki evlerinden aldık getirdik. Ancak Türkiye'deki sosyal medya organlarında bu vatandaşlarımız kimlik bilgilerinin paylaşıldığını görmüşler ve buna tepki gösterdiler, gelmekten vazgeçtiler. Takdir onların muhakkak. Kişisel bilgilerinin çıkmasıyla alakalı bir durum. Şu ana kadar Türkiye'de bir vakaya rastlanmadı. Çin'den gelen yolcularımızda da bir vaka yok. Her şey yolunda gidiyor" diye konuştu. 

Bakan Fahrettin Koca : Devletimiz milletimizin yanındadır

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, uçağın inişinden kısa süre önce Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Devletimiz, şimdi ve daima, ihtiyaç duyduğu her anda milletimizin hizmetindedir. Bakanlığımız, sağlık ve hayat söz konusu olduğunda, zorluk ve engel ne olursa olsun görevini yerine getirecektir. Bugün olduğu gibi" ifadelerini kullandı.

''Cumhurbaşkanımız yolcularımızın sağlık durumunu öğrendi''

Bakan Koca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yolcuların sağlık durumunu sorduğunu belirten Koca, ''Yolcularımızın hiçbirisinde, yolda dahil olmak üzere, hastalık belirtisi, herhangi bir şüphe yok. Devletimizin güçlü olduğunun, dünyanın neresinde olursa olsun hiçbir vatandaşımızı yalnız bırakmayacağımızın altını çizmek istiyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisini arayarak inen yolcuların sağlık durumu hakkında bilgi aldığını söyledi.'' açıklamalarında bulundu.

Yorumlar (0)
18
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur