Vatandaşlar nakit taşımayınca karpuzcu yeni bir yöntem geliştirdi

Kocaeli’de pazarcılık yapan Celil Özden, insanların alışveriş yanlarında nakit bulundurmamaları ve post cihazı sormaları üzerine, kavun ile karpuz satışları için farklı bir yöntem geliştirdi.

GÜNDEM 07.06.2022, 16:20 07.06.2022, 16:54 Merve Yüksel
Vatandaşlar nakit taşımayınca karpuzcu yeni bir yöntem geliştirdi

Kocaeli'de 20 senedir pazarcılık yapan Celil Özden, insanların çoğunlukla kredi kartı kullandığını fark edince yeni bir yöntem geliştirdi. Yol üzerinde karpuz ve kavun satan pazarcı Özden, vatandaşların yanlarında nakit olmaması ve alışveriş yaparken pos cihazı sormalarından dolayı EFT ve havale yolu ile ücretleri almaya başladı. Post cihazı kullanmadığını belirten Özden, mobil uygulamalar üzerinden transfer yoluyla sattığı ürünlerin ücretleri alıyor. İlk defa bu yönteme şahit olan vatandaşlar ise hem kolaylıkla alışveriş yapıyor hem de şaşırıyor.

Pos cihazı soruyorlardı, çözümü başka türlü buldu

20 senedir pazarcılık mesleğini icraa ettiğini dile getiren Celil Özden, “Halden özenerek aldığımız bu ürünleri vatandaşlarımızın beğenisine sunuyoruz. 3 ay kadar bir süre burada karpuz ve kavun satışı gerçekleştiriyoruz. Bazı müşterilerimiz alışveriş yaparken kredi kartı kullanılıp kullanılmadığını soruyor. Biz de pos cihazı almak yerine EFT ve havale yoluyla ödeme şeklinde bir uygulama gerçekleştirdik. Günümüz ekonomisi nedeniyle çoğu müşterimiz artık kredi kartı kullanıyor” dedi.

“Tamamıyla esnaflık fikri”

Müşterilere IBAN numarası verdiklerini belirten Özden, “Onlarda telefonlarında ki uygulamadan bizlere EFT veya havale gerçekleştiriyor. Bu durum beklediğimizden daha fazla rağbet görüyor. Çoğu insan ödemeleri nakit olarak sağlıyor. Fakat bu uygulamadan yararlanan çok fazla müşterimiz var. İnsanlar yanlarında nakit tutmadığından onlara kolaylık olsun diye bu yöntemi hayata geçirdik. Vatandaşlar da yapılan bu oldukça memnun kaldı. Olumlu yorumlar geliyor. Biz burada kaliteli mallar getirerek müşterilerimizin memnuniyetini kazanmaya da uğraşıyoruz. Daha öncesinde bu yöntemi uygulamaya koymayı düşündüm fakat bu yıl yapmaya karar aldım, daha öncesinde hiçbir yerde uygulanmamış bir uygulama. Tamamıyla bir esnaflık fikri" şeklinde ifade etti.

“Fiyatların düşeceğini sanmıyorum”

Meyve fiyatları hakkında konuşan Özden, "Fiyatlarımız geçtiğimiz seneye nazaran biraz daha yüksek o da yakıt fiyatlarının artışından ötürü. Geride bıraktığımız sene Adana'dan buraya 6-7 TL'ye taşınan gelen karpuz bu yıl 25-30 bin TL civarında ulaşıyor. Üretici bunu bedavaya bile gönderse halcinin 2-3 TL gibi bir maliyeti oluyor. Halcinin burada karnının doyması lazım, elemanlarda masrafını koyacak, son olarakta ben de kârımı ekleyeceğim. Bu defa ne oluyor, maliyetler ister istemez artıyor. Kavun ve karpuzun fiyatı kalitesine göre farklılık gösteriyor. Örneğin şu an ben 6 TL'ye de karpuz satıyorum 8 TL'ye de satıyorum Geçtiğimiz yıl karpuzun fiyatı 3 TL'yi aşmadı. Bu yıl ithal karpuzlar 20 TL'den satılmaya. Kavunun kilosu geçen sene 7 TL ile satışa başlamıştı daha sonrasında ise 5 TL ve 3.5 TL'ye kadar inmişti. Şu anda kavunun kilosu 13 TL. Fiyatların düşeceğini de sanmıyorum” diyerek sözlerine son verdi.

Yorumlar (0)
15
açık