Valilik duyurdu: "15 gün boyunca yasaklandı"

Van Valiliği’nden yapılan açıklamada Van’da gösterilerin, yürüyüşlerin ve açık hava toplantılarının 15 gün süreyle yasaklandığını açıkladı.

GÜNDEM 03.03.2021, 17:27 24.03.2021, 09:42 Ömer Aksan
Valilik duyurdu: "15 gün boyunca yasaklandı"

Van Valiliği’nden yapılan açıklamada Van’da gösteri ve yürüyüşlerin 15 gün süreyle yasaklandığı açıklandı.

Toplantı, gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantıları yasaklandı

Valilik, salgının neden olduğu risk sebebiyle, sosyal mesafeyi koruma ve virüsün yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Van ili sınırları içerisinde 5 Mart-19 Mart arası 15 günlük süreçte toplantı ve gösteri yürüyüşlerini, açık hava toplantılarını yasakladığını açıkladı. 

Valilik ayrıca, basın açıklaması, oturma eylemi, çadır ve stant açılması, imza kampanyası düzenlenmesinin Mülki İdare Amiri’nin iznine bağlandığı kararına da yer verdi.

İşte Valilik’ten yapılan o açıklama:

"Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda salgının/bulaşın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Van ili coğrafi sınırları içerisinde 5 Mart tarihinden geçerli 19 Mart tarihi de dahil olmak üzere 15 gün süreyle 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine göre düzenlenecek gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantılarının 2911 sayılı Kanunun 17. maddesine istinaden yasaklanmıştır.

İlimizde düzenlenecek olan basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılmasının, çadır ve stant kurulmasının/açılmasının, imza kampanyası düzenlenmesinin, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılmasının ise, yukarıda açıklandığı üzere Koronavirüs salgınının göründüğü andan itibaren Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu önerileri doğrultusunda salgının/bulaşın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyon temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızının kontrol altında tutulması amacıyla 5442 sayılı İl idaresi Kanununun 11. Maddesinin (a) ve (c) fıkra hükümleri gereğince belirtilen tarihler arasında MÜLKİ İDARE AMİRİNİN İZNİNE BAĞLANMIŞTIR.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Yorumlar (0)
22
açık